Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Rozważasz instalacje paneli fotowoltaicznych? Chcesz pozyskiwać czystą energię ze słońca, lecz nie wiesz, jaki inwerter wybrać? Podpowiadamy.
Fotowoltaika od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Panele chętnie wybierają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy czy rolnicy. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ jest to ekologiczne oraz ekonomiczne źródło energii. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, można poczynić naprawdę spore oszczędności i to w niedługim czasie. Energię ze słońca można pozyskiwać przez cały rok, a w wyjątkowo słonecznych miesiącach magazynować ją lub przekazywać do sieci. Aby jednak instalacja odpowiednio działała, konieczny jest wybór odpowiednich paneli oraz inwertera. Czym on jest i jaką pełni funkcję? Wyjaśniamy.
Czym jest inwerter fotowoltaiczny?
Jest to część instalacji fotowoltaicznej, nazywana również falownikiem solarnym. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego pochodzącego ze słońca na prąd zmienny, nadający się do zasilania naszych domów. Inwerter fotowoltaiczny zazwyczaj posiada formę niewielkiej, metalowej skrzynki, umieszczonej na ścianie budynku, w piwnicy lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Czy wybór falownika ma znaczenie? Czy w tej kwestii można się zdać na pomoc specjalistów z firmy montującej fotowoltaikę?
Jakie są rodzaje falowników?
Obecnie najczęściej stosowanym podziałem jest ten, określający sposób działania falownika. Według niego wyróżnia się 3 rodzaje instalacji fotowoltaicznych:
- wyposażone w inwerter łańcuchowy
- wyposażone w mikroinwertery
- posiadające inwerter łańcuchowy oraz optymalizatory
Który inwerter solarny wybrać?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów falowników, pochodzących od popularnych oraz mniej znanych firm. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
- ilość MPPT (moduł śledzenia mocy maksymalnej), świadcząca o wydajności falownika
- sprawność, wpływająca na to, jak skutecznie inwerter zmienia prąd stały na zmienny
- klasa ochronności IP, świadcząca o wytrzymałości urządzenia (przykładowo IP 65 pozwala na umieszczenie falownika na dworze, natomiast IP 66 świadczy o odporności na działanie wody)
- posiadane certyfikaty – do najważniejszych należą certyfikat zgodności z normą PN-EN 50438 oraz normą PN-EN 61000-3-2 i PN-EN 61000-3-3 oraz deklaracje zgodności z dyrektywami unijnymi
- okres gwarancji oraz jej zakres
- cena
Jeśli masz problem z wyborem najlepszego falownika, możesz poprosić o pomoc przedstawiciela formy montażowej. Dobrze wykwalifikowany specjalista rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i odpowie na nurtujące Cię pytania. Jeśli szukasz renomowanej firmy zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych, zapoznaj się z ofertą https://www.ecoenergyrzeszow.pl/.
Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.