Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Większość osób, kiedy myśli o budowie oraz wykańczaniu budynku mieszkalnego, uważa, że niezwykle ważne jest zachowanie jak największej szczelności. Poniekąd jest to prawda, ponieważ „mostki termiczne” w otworach okiennych i drzwiowych mogą doprowadzić do znacznej utraty energii cieplnej, a tym samym wzrostu kosztów ogrzewania budynku. Wbrew pozorom jednak, nie oznacza to, że ściany naszego domu nie powinny przepuszczać żadnych substancji, wprost przeciwnie – niezwykle ważnym jest, aby „oddychały”.
Dlaczego „oddychanie ścian” jest tak istotne?
Kiedy korzystamy z budynku mieszkalnego, wyższa temperatura, przygotowywanie posiłków, suszenie prania, a nawet nasza obecność powodują zwiększenie zawartości pary wodnej w powietrzu. Oczywiście najważniejszym elementem jest dobrze działająca wentylacja i nic jej tu nie zastąpi, jednak wszelkie miejsca występowania mostków termicznych będą miejscami gdzie może dojść do wykroplenia się pary wodnej i zawilgocenia tego elementu, szczególnie gdy temperatura powierzchni spadnie powyżej 13°C. To z kolei prowadzić może do rozwoju pleśni, która jest nie tylko uciążliwa, ale również szkodliwa dla naszego zdrowia. Dlatego też kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych. Parametrem, na który warto wtedy zwrócić szczególną uwagę, jest współczynnik oporu dyfuzyjnego.
Czym jest współczynnik oporu dyfuzyjnego?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest współczynnik oporu dyfuzyjnego. Mówiąc najprościej, jest to parametr, który określa szybkość przepływu pary wodnej przez dany materiał. Im mniejszy opór dyfuzyjny, tym szybciej para wodna przenosi się na zewnątrz budynku, nie podnosząc wilgotności ścian w pomieszczeniach.
Co ważne, współczynnik oporu dyfuzyjnego należy sprawdzać nie tylko w przypadku materiałów ociepleniowych, takich jak styropian czy wełna mineralna, ale również innych, niezwykle ważnych elementów, takich jak uszczelnienia czy materiały wykorzystywane podczas montażu okien.
Dlaczego dobór odpowiednich materiałów jest tak ważny?
Nie da się ukryć, że w związku z tym, w jakiej strefie klimatycznej żyjemy, wilgoć towarzyszy nam stale, podczas wszystkich pór roku. Opady deszczu, śniegu, mgła oraz niskie temperatury nie pozostają bez wpływu na warunki panujące wewnątrz budynku. Co więcej, w jego wnętrzu również powstaje sporo pary wodnej podczas naszej codziennej aktywności. Dlatego też podczas budowy i prac wykończeniowych należy stosować takie materiały, które pozwolą na regulacje przepływu wilgoci poprzez przegrody, a jednocześnie będą wyróżniały się wodoodpornością i nie pozwolą wodzie opadowej wnikać do wnętrza przegrody czy złącza.
Jaką zasadą należy kierować się podczas montażu okien?
Obecnie mamy bardzo szeroki wybór materiałów budowlanych, które charakteryzują się dobrym współczynnikiem oporu dyfuzyjnego. Należy jednak wiedzieć również w jaki sposób je wykorzystywać.
Dobrym przykładem jest warstwowy montaż okien. Podczas tego rodzaju prac wykorzystuje się trzy warstwy materiałów izolacyjnych. Warstwa zewnętrzna powinny charakteryzować się niskim oporem dyfuzyjnym, dzięki czemu para wodna która może znaleźć się w złączu będzie mogła swobodnie uwalniać się na zewnątrz.
Materiał stosowany od wewnętrznej strony powinien zaś posiadać wyższy poziom oporu dyfuzyjnego aby regulować i wyhamować napór pary wodnej na złącze.
Dzięki temu złącza pomiędzy ościeżem i ościeżnicą będą regulowały i kontrolowały infiltracje wilgoci od wewnątrz pomieszczenia i nie przyczynią się do zawilgocenia ościeżnicy i degradacji biologicznej naszego okna.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.