Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne. Są ekologiczne i znacznie bardziej opłacalne niż dotychczasowe rozwiązania. Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne pojawiają się w coraz większej ilości domów. Chociaż ich zakup nie jest najtańszą inwestycją, zapewniają zwrot w późniejszym czasie użytkowania.
Znalezienie osoby, która nigdy nie słyszałaby o zanieczyszczeniu, wydaje się ogromnym wyzwaniem. W związku z tym, że problem z roku na rok przybiera na sile, wymyślone zostały alternatywne środki ogrzewania i wytwarzania energii elektrycznej. Dodatkowo informacje o kurczeniu się zasobów paliw kopalnych skłaniają do przemyślenia inwestycji w nieco bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku rozwiązania. W przyszłości, zamiast korzystać z energii uzyskiwanej z węgla będziemy częściej korzystać z urządzeń zasilanych energią ze źródeł odnawialnych. Oprócz tego, że będzie miało to pozytywny wpływ na planetę, jest również bardzo korzystne finansowo. Do najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii zaliczamy:
- energię słoneczną,
- geotermalną,
- wiatru,
- grawitacyjną wody,
- biopaliwa – ich wykorzystywanie nie wiąże się z deficytem, ponieważ szybko się odnawiają.
Chcesz zacząć inwestować w OZE? Polenergia Sprzedaż udostępnia klientom indywidualnym i firmom energię elektryczną pochodzącą właśnie z Odnawialnych Źródeł Energii należących do Grupy.
Jaki mamy wybór?
Niewątpliwie najpopularniejszym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne. Montowane na dachu wytwarzają prąd zasilający sprzęty domowe. Pozwalają one zaoszczędzić dużą ilość pieniędzy. Minusem, jaki może odstraszać od tego typu inwestycji, są początkowe koszta – zakup, montaż i niezbędne wyposażenie nie należą do najtańszych, ale po czasie inwestycja ta się zwraca.
Kolejną możliwością są kotły grzewcze spalające biomasę. Większości osób rozwiązanie to jest w dalszym ciągu raczej mało znane, ale zdecydowanie warto przyjrzeć mu się nieco bliżej. Biomasa jest uznawana za paliwo ekologiczne, dlatego jej używanie nie jest w żadnym stopniu ograniczone przez przepisy prawne. Znajdą się niestety sceptycy, którzy uważają, że częste stosowanie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Pomimo że projekt kotłów na biomasę jest wciąż ulepszany, aby poprawić łatwość jego obsługi, to korzystanie z kotłów na olej czy gaz cieszy się w dalszym ciągu większą popularnością. Plusem przemawiającym na korzyść kotłów na biomasę są niskie generowane koszta.
Kolejnymi ogólnodostępnymi propozycjami są pompy ciepła. Urządzenia te korzystają w około 75% z OZE (wykorzystuje energię cieplną znajdującą się w ziemi, wodzie i powietrzu). Reszta energii pobierana jest z prądu elektrycznego, który również może być wytwarzany z energii słonecznej, wiatru lub wody.
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne są jednymi z najwcześniej spotykanych urządzeń wykorzystujących OZE. Te odpowiedzialne są przede wszystkim za konwersję energii słonecznej na ciepło. To z kolei wykorzystywane jest do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub rzadziej – domu (mogą więc okazać się potrzebne w pozyskiwaniu ciepłej wody lub wspierać też centralne ogrzewanie).
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kolektory słoneczne to całkowicie bezproblemowe, bezobsługowe i bezawaryjne źródła energii, które po prawidłowym zamontowaniu nie wymagają już obsługi. Urządzenia te mogą być montowane zarówno na dachach domów jednorodzinnych, jak i bloków mieszkalnych, czy domów wielorodzinnych. Dodatkowo działają w sposób całkowicie ekologiczny i bezpieczny dla środowiska, ponieważ nie emitują do środowiska produktów ubocznych spalania.
Dom wyposażony w instalację energii odnawialnej w perspektywie czasu staje się nieocenioną inwestycją. Wykorzystanie darmowej i w zasadzie niekończącej się energii odnawialnej ze słońca, wody, wiatru czy skał sprawia, że możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd, czy wodę. Dzięki temu osoby decydujące się na inwestowanie w Odnawialne Źródła Energii są niezależny od zmieniających się cen rynkowych prądu czy wody.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.