Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
W umowie sprzedaży nieruchomości deweloper zobowiązuje się do wykonania wszystkich robót niezbędnych do jej oddania do użytku w określonym terminie. Oznacza to, że termin jest wiążący dla obu stron – zarówno dla dewelopera, jak i dla kupującego daną nieruchomość, który jest zobligowany do wniesienia do tego czasu wszystkich ustalonych w umowie transz. Wszelkie opóźnienia w oddaniu nieruchomości przez dewelopera wiążą się zwykle ze stratami dla ich przyszłych właścicieli. Terminowość w oddaniu nabiera szczególnego znaczenia w przypadku, gdy klient ma zaciągnięty kredyt na zakup nieruchomości lub, gdy z powodu tego opóźnienia zmuszony jest wynajmować inną nieruchomość. W takich sytuacjach, osobom poszkodowanym przysługuje prawo do odszkodowania za każdy dzień zwłoki w oddaniu budynku. Istnieje również możliwość odstąpienia od umowy zakupu nieruchomości.
Sprawdź zapisy w umowie, którą podpisałeś z deweloperem
Zanim podpiszesz umowę zakupu nieruchomości, pamiętaj o jej dokładnym przeczytaniu i przeanalizowaniu. Dobrze, jeśli pokażesz ją prawnikowi, który spojrzy na nią fachowym okiem. Tak umowa powinna zawierać bardzo konkretne terminy przekazania nieruchomości jej nabywcy, zwykle określają one kolejne etapy prac wykonawcy, czyli dewelopera. Oczywiście, ewentualne przesunięcia terminów w czasie mogą się zdarzyć z przyczyn niezależnych od dewelopera. Mogą one być bowiem spowodowane zaistnieniem czynników o charakterze formalno-administracyjnym (uzyskiwanie pozwoleń i długi czas oczekiwania na decyzje związane z prowadzoną budową), niesprzyjającymi warunkami pogodowymi (skrajnie niekorzystne czynniki pogodowe
Dochodzenie roszczeń wobec dewelopera
Opóźnienie w oddaniu nieruchomości z przyczyn zależnych od dewelopera daje kupującemu możliwość i pełne prawo, aby ubiegać się o wyegzekwowanie kar umownych, które powinny być określone w odpowiednim zapisie w umowie kupna-sprzedaży nieruchomości, a także o odszkodowanie za wszelkie poniesione straty materialne, będące skutkiem zaistniałej sytuacji. Z tego względu, bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie zapisów umowy, traktujących o okolicznościach, w których mogą powstać skutki prawne. Jeśli chodzi o należne kary umowne, to ich wysokość w głównej mierze jest określana procentowo w odniesieniu do wartości danej nieruchomości. Powstanie zatem konkretnej szkody po stronie nabywcy, za którą odpowiedzialność spada na dewelopera, daje nabywcy pełne prawo do występowania z roszczeniami wobec dewelopera, po którego stronie leży wypłacenie przewidzianych kar umownych oraz odszkodowania (pod warunkiem jednak, że nabywca występuje o jego wypłatę).
Jak się uchronić przed skutkami opóźnienia w oddaniu nieruchomości?
Oddanie nieruchomości do użytku powinno następować w określonym w umowie terminie, a każde jego przekroczenie może, choć nie musi, nieść określone skutki prawne. Wiele bowiem zależy przede wszystkim od tego, czy owe okoliczności zaistnienia opóźnień zostały określone w zapisach umowy, a także od tego jakiego rodzaju są te okoliczności. O ile trudno jest przewidzieć wystąpienie klęski żywiołowej, stanu wojennego czy epidemii, o tyle sytuacje związane z opieszałością deweloperów są całkowicie bezprawne.
Dodatkowo, możesz ubiegać się o wypłatę odszkodowania od dewelopera, który w ten sposób pokrywa twoje straty finansowe, związane bezpośrednio z zaistniałymi opóźnieniami w oddaniu inwestycji. Te straty finansowe mogą wynikać z konieczności przedłużenia najmu lokalu zastępczego i poniesienia z tego względu kosztu dodatkowego. Mogą być też związane z opóźnieniem w przeniesieniu własności na nabywcę, a co za tym idzie – z wyższymi ratami kredytowymi.
Niestety, zdarza się że deweloperzy rezygnują z podobnych zapisów o karach umownych z tytułu niedotrzymania terminu oddania budynku, co chroni je przed odpowiedzialnością i daje im prawo do odmowy wypłaty odszkodowania. Bywa również, że znacznie zaniżają wysokość tych kar, przez co często nie są one adekwatne do powstałych szkód.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.