Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Zakup działki, budowa domu lub inna forma jej zagospodarowania oznaczają konieczność zainwestowania w ogrodzenie zewnętrzne. Ze względu na funkcje, jakie pełni taka konstrukcja, nie może ona być wykonana z przypadkowych materiałów i bez odpowiedniej staranności. Do wyboru są różne warianty siatki, słupków i elementów pomocniczych, które sprawdzą się w takiej roli. Które z nich warto wybrać i dlaczego?
Zadanie, jakie ma spełniać ogrodzenie
Ogrodzenie zewnętrzne pełni kilka podstawowych funkcji, wśród których najważniejszą z pewnością jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowników posesji. Odpowiednio wykonana konstrukcja stanowi barierę, której pokonanie wymaga sporego wysiłku, a często też dodatkowego sprzętu czy narzędzi. Z pewnością ogranicza to wejście na działkę nie tylko amatorów cudzego mienia, ale też przypadkowych przechodniów, wskazując im zasięg prywatnego terenu.
Siatka ogrodzeniowa jest też skuteczną przeszkodą dla zwierząt, co ma znaczenie w przypadku ogrodu lub innej formy uprawy. Ponadto konstrukcja pełni funkcję dekoracyjną, tworząc estetyczne dopełnienie działki i jej infrastruktury. Wszystkie te funkcje sprawiają, że ogrodzenie zewnętrzne może przyjmować różne formy – zależnie od tego, gdzie jest budowane. Inne wymogi musi spełnić w przypadku domu mieszkalnego, inne na działce rekreacyjnej, a jeszcze inne – na łące, pastwisku czy w szkółce leśnej.
Siatka czy panele ogrodzeniowe?
Wśród wielu decyzji, jakie trzeba podjąć przed montażem ogrodzenia zewnętrznego, jest wybór materiału. Producenci oferują dwa rodzaje wypełnienia przestrzeni pomiędzy słupkami. Mogą to być panele ogrodzeniowe lub siatka w jednym z wielu wariantów. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady.
- Panele ogrodzeniowe są estetyczne i łatwiejsze oraz szybsze do zamontowania. Nie wymagają też naciągania, gdyż ich konstrukcja jest wystarczająco sztywna, aby wytrzymała napór wiatru czy zwierząt. Jednocześnie koszt wykonania takiego płotu jest wyższy, co nie sprzyja budowaniu długich kilkusetmetrowych ogrodzeń. Są one też trudne do ulokowania na gruncie o dużym spadku czy nierównościach.
- Siatka ogrodzeniowa jest mniej trwała od paneli i bardziej podatna na odkształcenia. Jednocześnie jest dostępna w wielu wariantach układu i wielkości oczek, co wpływa na jej cenę. Najtańsza siatka leśna sprawdza się przy grodzeniu upraw i pastwisk. Do ogrodzenia posesji z domem mieszkalnym lepszym wyborem będzie siatka powlekana. Ogrodzenia z siatki wymagają odpowiedniego naciągnięcia, aby utrzymywały właściwą sztywność. Można je jednak montować na każdym typie słupków oraz w każdym terenie.
Z podmurówką czy bez?
Istotną cechą każdego ogrodzenia jest też podmurówka. Nie jest ona elementem niezbędnym, lecz znacząco wpływa na trwałość płotu i poziom ochrony – szczególnie przed małymi dzikimi zwierzętami. Dlatego nad jej wyborem trzeba się zastanowić w określonych sytuacjach. Do takich zalicza się np. ulokowanie działki na pochyłym terenie. Podmurówka zapobiegnie osuwaniu się ziemi podczas opadów deszczu czy na skutek silnego wiatru. Płot zachowa wówczas większą stabilność.
Podobne zalecenia dotyczą budowy ogrodzeń na luźnych gruntach, natomiast na działce umieszczonej w sąsiedztwie lasu podmurówki pod ogrodzenie zabezpieczą płot przed podkopami małych leśnych ssaków oraz bezpańskich psów. Do wykonania podmurówki można wykorzystać gotowe płyty betonowe, które znacznie usprawnią i przyspieszą ten etap prac.
Montaż i sposób montażu ogrodzenia
Zarówno ogrodzenia z siatki, jak i panelowe wymagają wcześniejszego rozplanowania układu. Podstawę konstrukcji stanowią słupki, przy czym w miejscach, w których płot zmienia kierunek, montuje się specjalne słupki narożne. Istotny jest też ich rozstaw, który zależy od rodzaju gruntu oraz jakości i wysokości siatki ogrodzeniowej. Standardowo zaleca się mocowanie słupków w odstępach 2,5-3 m.
Ważnym elementem jest sposób ich zakotwiczenia w gruncie. Jeśli jest on luźniejszy, słupki należy wkopać głębiej i dodatkowo zabezpieczyć betonową wylewką. Następnym etapem jest zakładanie siatki ogrodzeniowej. Wymaga ona zarówno odpowiedniego naciągnięcia, jak i właściwego sposobu mocowania. Powinno ono być dopasowane do rodzaju słupków. Dostępne obecnie modele są już wyposażone w specjalne otwory i zaczepy, przez które można przeciągać drut do podwiązania siatki. Do dyspozycji są też specjalnie klipsy.
Trwałość ogrodzenia
Dobre ogrodzenie zewnętrzne powinno być odpowiednio trwałe. Decyduje o tym wiele elementów, które należy wziąć pod uwagę jeszcze na etapie planowania. Na wytrzymałość i odporność na uszkodzenia wpływają między innymi:
- podmurówka montowana w szczególności na terenach spadzistych i luźnych gruntach,
- solidne zakotwiczenie słupków,
- dostosowanie typu słupków i siatki do długości ogrodzenia oraz jego lokalizacji,
- wybór materiałów zabezpieczonych antykorozyjnie takich jak siatka ocynkowana czy siatka powlekana,
- odpowiednie naciągniecie siatki oraz ewentualne wzmocnienie jej krawędzi drutem.
Producent siatek ogrodzeniowych, słupków i rusztowań – Zampol
Planowanie budowy ogrodzenia warto zacząć od zakupu odpowiednich materiałów. Producentem siatki ogrodzeniowej w wielu wariantach jest Zampol. Firma oferuje wiele wariantów tego produktów, wykonywanego z drutu o równej grubości, ocynkowanego i powlekanego. W asortymencie można też znaleźć płyty betonowe oraz gotowe podmurówki pod ogrodzenie, słupki ogrodzeniowe, siatkę zbrojeniową oraz akcesoria montażowe.
Ofertę siatek ogrodzeniowych znajdziesz na https://zampol24.pl/6-siatki-ogrodzeniowe
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.