Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Nowoczesny sposób ogrzewania pomieszczeń Ogrzewanie nadmuchem powietrza jest jedną z najszybciej rozwijających się metod grzewczych w Polsce. Ten system jest już od dawna znany na całym świecie, a najwięcej zwolenników posiada w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – to właśnie z tych obszarów, przywędrowała alternatywa dla centralnego ogrzewania.
Metoda ogrzewania nadmuchowego jest bardzo prosta, a do tego wydajna w obsłudze, co sprawia, że korzystanie z tej instalacji może przynieść spore oszczędności w budżecie domowym. Jej instalacja z reguły najbardziej opłaca się w budynkach o powierzchni, większej niż 100 metrów kwadratowych, co oznacza, że sprawdzi się zarówno w domach prywatnych, jak i w o wiele większych nieruchomościach.
Co sprawia, że ogrzewanie nadmuchem powietrza jest coraz częściej stosowaną metodą w nowoczesnym budownictwie?
Przede wszystkim instalacja ogrzewania nadmuchowego, charakteryzuje się znacznie mniejszym zużyciem energii, wysokim komfortem użytkowania, błyskawicznym nagrzaniem wszystkich pomieszczeń oraz niską awaryjnością. Te czynnik wpływają na niskie rachunki za ogrzewanie, a do tego ogrzewanie nadmuchowe zapewnia dostarczenie do budynków świeżego i nawilżonego powietrza, którego tradycyjne systemy grzewcze nie są w stanie zagwarantować. Ale ogrzewanie to nie wszystko! System ogrzewania nadmuchowego może zostać rozwinięty o dodatkowe, bardzo przydatne funkcje. Są nimi między innymi: chłodzenie i klimatyzacja pomieszczeń w okresie letnim, wentylacja i wymiana, całego powietrza na świeże, filtrowanie powietrza, przez specjalne filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia, wirusy, bakterie, kurz, dym i wiele innych szkodliwych dla zdrowia substancji. Kolejną, ale nie mniej ważną, dodatkową funkcją jest regulacją wilgotności, którą można dostosować do własnych potrzeb. Ma ona za zadanie, odpowiednie nasycenie suchego powietrza, parą wodną.
Sprawdź ofertę firmy w zakresie kominków z nadmuchem powietrza
Porównanie ogrzewania centralnego i nadmuchowego
W centralnym ogrzewaniu, podgrzewana zostaje woda, która następnie zostaje rozprowadzona po grzejnikach w całym obiekcie. Tak skonstruowana instalacja ma działać na zasadzie, oddawania energii cieplnej przez nagrzane kaloryfery do pomieszczeń. Samo nagrzanie wody nie stanowi problemu i nie zajmuje dużo czasu, jednak proces oddawania energii przez grzejniki do pomieszczeń jest bardzo długi i może trwać nawet do kilku godzin. Nikt przecież nie chce czekać tyle czasu, zwłaszcza kiedy jest zimno.
Alternatywą dla tego tradycyjnego systemu grzewczego, może być ogrzewanie budynków i obiektów ciepłym powietrzem. Powstaje ono w kominkach lub piecach nadmuchowych, po czym przez specjalne kanały zostaje doprowadzone do pomieszczeń.
Jak przebiega ogrzewanie nadmuchem powietrza?
W tym systemie, świeże powietrze, przechodzi przez czerpnię wewnętrzna lub zewnętrzną oraz przez specjalny filtr włókninowy. Następnie przez kanały, trafia do pieca nadmuchowego (olejowego, gazowego, elektrycznego, pompy ciepła), gdzie zostaje ogrzane. Takie powietrze, za pomocą przewodów nawiewny, zakończonych kratkami wentylacyjnymi, znajdującymi się na suficie lub podłodze, zostaje rozprowadzone do wszystkich pomieszczeń.
Czym jest kominek hybrydowy i jaki ma związek z ogrzewaniem nadmuchowym?
Nowoczesnym rozwiązaniem, opartym, na hybrydowej pracy, wydajności oraz dbałości o środowisko naturalne, są hybrydowe kominki na drewno i pellet. Ich działanie jest oparte na spalaniu tych dwóch surowców, a następnie ogrzewaniu pomieszczeń ciepłym powietrzem. Do tego wiele z tych kominków posiada w pełni automatyczny sterownik kontrolujący pracę i wydajność urządzeń.
Więcej dowiesz się z bloga firmy Iwona Pellets dot. ogrzewania nadmuchem powietrza.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.