Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Przepracowany olej to jedno z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego. Jest on niebezpieczny wtedy, gdy zostanie niewłaściwie wykorzystany. Aby tego uniknąć, sposoby utylizacji są ściśle kontrolowane przepisami prawa europejskiego i polskiego. Za łamanie przepisów grozi kara finansowa, a nawet pozbawienie wolności. Dlaczego zużyty olej jest aż tak groźny i w jaki sposób legalnie pozbyć się odpadów olejowych?
Zużyty olej, który utracił swoje właściwości i nie jest już zdatny do użytkowania, jest to produkt odpadowy. Ze względu na potencjalne lub rzeczywiste zagrożenie dla środowiska jest on klasyfikowany jako niebezpieczny. Dlaczego? W zużytych olejach nie ma już składników mineralnych, a jedynie szkodliwe substancje chemiczne, mogące wykazywać toksyczność dla zwierząt, ludzi oraz środowiska. Są tam też sztuczne dodatki dodawane przez producentów dla uzyskania lepszych właściwości oleju.
Na skutek zużycia lub składowania w oleju dochodzi do przemian, na skutek których możemy mieć do czynienia z substancjami o działaniu zagrażającemu na przykład skażeniem. Po wylaniu oleju glebę mogłoby dojść do zatrucia wód gruntowych, nie wspominając o wylewaniu odpadów bezpośrednio do zbiorników wodnych, co jest w świetle prawa działaniem karalnym. Główną regulacją, która normuje kwestię składowania oraz utylizowania odpadów szkodliwych, jest Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Nakłada ona całkowity zakaz „zrzutu olejów odpadowych do wód, gleby lub ziemi”.
Przepracowanego, czyli zużytego lub/i starego oleju nie można także spalać w piecach. Na rynku dostępne są piece, które, jak informują sprzedawcy, są przystosowane do spalania oleju przepracowanego. Taka informacja nie oznacza jednak wcale, iż jest to legalne. Należy zatem mieć na uwadze, że podobne nazwy pieców stanowią jedynie chwyt marketingowy i wprowadzają kupujących w błąd.
Jak zatem utylizować oleje przepracowane?
Konsekwencje niestosowania się do zakazów i nakazów związanych z gospodarowaniem odpadami olejowymi są poważne zarówno dla natury, zwierząt, jak i ludzi. Aby ich uniknąć, podobnie jak konsekwencji wynikających z łamania przepisów prawnych, należy przekazać olej odpowiedniej jednostki zajmującej się utylizacją. Duże firmy generujące oleje przepracowane w większych ilościach podpisują często umowy z firmami oferującymi skup. Dzięki temu odpady olejowe są transportowane w bezpieczny sposób do miejsca, gdzie poddawane są regeneracji bądź unieszkodliwieniu.
Źródło zdjęć: unsplash
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.