Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Co to jest oraz czym różnią się poszczególne rodzaje i modele kotłów dwufunkcyjnych? Podstawowe informacje w pigułce. Pomimo wzrostu popularności najnowszych technologii ogrzewania domów i mieszkań, piece gazowe wciąż stanowią jeden z najczęściej spotykanych źródeł ciepła. Jest to stosunkowo niedrogie rozwiązanie, szczególnie przy dostępie do gazu ziemnego. Jeżeli planujesz zakup pieca gazowego, podpowiemy Ci czym charakteryzują się modele dwufunkcyjne i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu.
Co to jest piec dwufunkcyjny?
Jest to urządzenie, które wytwarza ciepło, a jednocześnie pozwala na podgrzanie wody użytkowej. Dzięki niemu możesz się cieszyć odpowiednio nagrzanym domem, a także ciepłą wodą w kranie, bez konieczności montowania dodatkowego bojlera elektrycznego. To bardzo praktyczne, a przy tym ekonomiczne rozwiązanie.
Kocioł dwubiegunowy jest niewielkich rozmiarów i świetnie sprawdzi się w mniejszych domach jednorodzinnych. Niestety w dużych budynkach, w których droga od podgrzewacza przepływowego do kranu jest zbyt długa nie będzie efektywny. Montując zaś piec w łazience lub sąsiadującej w niej kotłowni, możesz się spodziewać, że ciepła woda popłynie zaraz po odkręceniu właściwego kurka.
Rodzaje kotłów dwufunkcyjnych
Podstawowym podziałem pieców jest podział ze względu na sposób montażu. Wyróżniamy więc piece stojące oraz wiszące. Te pierwsze wymagają znacznie większej ilości wolnej przestrzeni na podłodze, lecz jednocześnie mogą być bardziej pojemne i radzić sobie z obsługą dużej powierzchni. Jeśli nie posiadasz osobnej kotłowni, ani miejsca na to, by postawić piec, a wystarczy Ci taki o pojemności do 100 l, wybierz model wiszący. Pamiętaj, by wcześniej upewnić się, że dane urządzenie zmieści się tu, gdzie planujesz je zamontować.
Wybierając piec staniesz także przed pytaniem o otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Otwarta komora polega na tym, że urządzenie pobiera do spalania powietrze z jej najbliższego otoczenia. Wymaga to zatem zapewnienia bardzo dobrej wentylacji w pomieszczeniu, w którym zamontowany jest piec. Model z zamkniętą komorą spalania korzysta zaś z powietrza spoza domu, które dociera do niego specjalnie zamontowaną rurą. Jest to znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, bo dzięki niemu wyzbywamy się ryzyka zaczadzenia.
Na co zwrócić uwagę kupując piec dwufunkcyjny?
Wśród modeli dostępnych na rynku spotkasz kotły dedykowane spalaniu propanu i butanu, lecz jeżeli zamierzasz korzystać z gazu ziemnego, wybierz model przystosowany do spalania metanu.
Ważną kwestią jest dziś także klasa energetyczna urządzenia. Te z grupy A należą do energooszczędnych, a co za tym idzie tańszych w eksploatacji i bardziej przyjaznych środowisku.
Moc jest jednym z głównych parametrów, którymi należy się kierować przy zakupie. Optymalną wartość możesz ustalić w zależności od wielkości powierzchni, która będzie ogrzewana, stopnia ocieplenia budynku, liczby ścian zewnętrznych oraz wysokości pomieszczeń.
Ile kosztuje kocioł dwubiegunowy?
Ceny polecanych urządzeń są bardzo różne. Można wydać 2500 zł, albo nawet powyżej 5 000 zł. Koszt uzależniony jest od rodzaju, parametrów, pojemności pieca, jego mocy, wydajności oraz marki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kotła gazowego i jego wymiany, sprawdź ofertę firmy Glimar z Gliwic.
Stosowanie pieca gazowego dwufunkcyjnego wciąż spotyka się z aprobatą wielu użytkowników. Dobrze dobrane urządzenie działa bardzo sprawnie i jest łatwe w obsłudze.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.