Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Prowadzenie prac ziemnych podczas zimy budzi wiele pytań i wątpliwości. Jak to dokładnie wygląda w praktyce? Na jakie prace pozwala nam pogoda? A jakich na pewno nie wykonamy?
Zima w Polsce – jak to właściwie wygląda w praktyce?
Jeszcze kilka lat temu nikt nie brał się za prace ziemne podczas zimy, ponieważ ich wykonanie było nierealne. Musieliśmy mierzyć się z dużą ilością śniegu, jak również z siarczystymi mrozami, a to było jednoznaczne, z tym że jedyne prace, na które można było sobie pozwolić, to odśnieżanie gruntu. Jednak z biegiem czasu, wszystko się zmieniło.
Oczywiście winę za to ponosi się ocieplenie klimatu, które sprawiło, że zimy nie są już tak dokuczliwe, jak kiedyś. Na przestrzeni kilku ostatnich lat można było zauważyć, że tej pory roku praktycznie nie było. Dokuczały nam jedynie lekkie przymrozki i to przez bardzo krótki czas. Dlatego coraz więcej firm zaczęło nie tylko rozważać prace ziemne, ale również je prowadzić.
Jakie prace ziemne podczas zimy można wykonać?
Jakie dokładnie prace ziemne można wykonać w czasie zimy? Na jakie roboty pozwala nam ta pora roku? Na pewno będziemy mogli odpowiednio przygotować teren pod inwestycję, zwłaszcza jeśli nie zalega na nim śnieg. Jeśli jest to teren porośnięty drzewami, krzewami, czy inną roślinnością, to możemy zabrać się za jej usuwanie. Gdy będzie już on odpowiednio przygotowany i nie będą występowały przymrozki, to można przystąpić do wykonania prac ziemnych. Optymalne warunki do robienia wykopów w ziemi to temperatura dodatnia.
Nie ma znaczenia, czy sięgniemy po specjalistyczny sprzęt, czy zabierzemy się za ręcznie robienie wykopów. Jeśli wystąpią przymrozki, to niestety prace ziemne będą wtedy zatrzymane. Dlatego, jeśli będziemy je rozważali, to lepiej śpieszyć się, bo w czasie zimy pogoda bywa bardzo zmienna i jeżeli jednego dnia uda nam się wykonać wykop pod fundamenty, to kolejnego dnia może się okazać, że nasze prace poszły na marne, bo przez przymrozki nie da się zrobić nic więcej.
Jakie jeszcze są przeszkody dla prac ziemnych?
Skuteczną barierę w prowadzeniu prac ziemnych mogą okazać się również opady śniegu, czy nawet deszczu, szczególnie na niestabilnym podłożu. Dlatego, zanim zabierzemy się za robienie wykopów, to również musimy mieć na uwadze tego typu przeciwności. Im większa warstwa śniegu, tym trudniejsze roboty ziemne i to nawet przy dodatniej temperaturze. W takich przypadkach jedynym skutecznym wyjściem jest odłożenie prac w czasie.
Podsumowując, jak widać prace ziemne w czasie zimy, mogą być prowadzone, ale tylko wtedy gdy temperatury są dodatnie, nie występują przymrozki, ani opady deszczu lub śniegu. Warto mieć tego pełną świadomość, ponieważ nawet najlepsza ekipa nie jest w stanie poradzić sobie z przeszkodami, które niesie nasza zmienna aura.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy L-SERVICE – prace ziemne Stargard.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.