Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Przesiewaczy to maszyna, dzięki której możliwe jest rozdzielenie materiałów sypkich, takich jak kruszywo, piasek czy żwir. Urządzenia te są szeroko wykorzystywane w budownictwie, a także górnictwie, a nawet w recyklingu odpadów.
Na czym polega przesiewanie?
Do maszyny trafiają surowce, które następnie rozdzielane są na frakcje. Jest to możliwe dzięki sitom, które zostały zamontowane w urządzeniu do przesiewania. Podział dokonywany jest w zależności od wielkości ziaren danego surowca. Tak przygotowany materiał jest wykorzystywany, np. jako materiał niezbędny do wykonania zaprawy murarskiej. Przesiewaczy to nieodłączny element każdej budowy, ułatwiający przygotowanie materiałów w sposób szybki i precyzyjny.
Proces przesiewania – etapy
Działanie przesiewacza to w zasadzie 3 etapy. Proces ten rozpoczyna się od przesiewania pierwotnego, podczas którego następuje usunięcie gliny, a także innych zanieczyszczeń. Na tym etapie często dochodzić może do zatykania sita do przesiewaczy. Urządzenie narażone jest na uszkodzenia, gdy w materiale przeznaczonym do sortowania znajdują się duże kamienie. Najczęściej na tym etapie wykorzystywane jest przesiewanie wibracyjne.
Następnym etapem jest wtórne sortowanie odpadów. Ideą tego etapu jest podział materiałów, aby spełniały określone wymagania technologiczne. Stosowane są sita z otworami różnej wielkości, aby przygotować materiał o odpowiedniej wielkości ziaren.
Sortowanie końcowe pozwala na jeszcze dokładniejszy podział materiału, dzięki czemu uzyskany produkt finalny jest adekwatny do wymagań produkcyjnych. Dzięki stałej ostrości przesiewania możliwe jest przygotowanie produktu o jednakowej ilości ziaren, gdzie frakcja charakteryzuje się dużą czystością materiału.
Rodzaje przesiewaczy budowlanych
Podstawowym podziałem są przesiewacze stałe i mobilne. W budownictwie sprawdza się głównie te drugie, ponieważ podstawa jest możliwość przemieszczania urządzenia pomiędzy budowami. Mobilność zyskuje się dzięki zamontowanym gąsienicom lub kołom, dzięki czemu kruszywo można w łatwy sposób przetransportować.
Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać przesiewacz dostosowany do potrzeb konkretnego materiału budowlanego. Wśród czynników, jakie należy wziąć pod uwagę wymienić należy m.in. wilgotność czy wielkość granulatu.
Przesiewacz wibracyjny jest doskonałym narzędziem gdy konieczne jest przesianie kruszyw, natomiast przesiewacz bębnowy jest zdecydowanie lepszym urządzeniem do przesiewania kompostu lub przy sortowaniu ziemi.
Szukając odpowiedniego urządzenia nie można kierować się wyłącznie ceną. Ważne jest to, aby urządzenie było solidne, wykonane z najlepszych materiałów, dzięki czemu będzie mniej awaryjne.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.