Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Podział wózków widłowych jest na tyle głęboki i skomplikowany, że nie zawsze wiadomo, który z modeli najlepiej sprawdzi się w konkretnej pracy. W zależności od rodzaju wózki widłowe różnią się od siebie zarówno sposobem działania oraz zastosowaniem, jak i właściwościami użytkowymi. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z ich główną klasyfikacją, aby w końcu wybrać taki, który w największym stopniu umożliwi sprawną i bezproblemową pracę.
Wózki widłowe – rodzaje i ich najważniejsze właściwości
W powszechnym użytku nie funkcjonuje jedna właściwa klasyfikacja rodzajów wózków widłowych. Do stworzenia podziału nie zawsze przyjmuje się taką samą metodologię, arbitralnie wybierając kryterium klasyfikacji. Aby lepiej przybliżyć możliwe zastosowanie tych maszyn, najlepiej wyszczególnić rodzaje wózków widłowych, za kryterium przyjmując rodzaj napędu oraz pełnione funkcje.
W ten sposób – ze względu na rodzaj napędu – możemy wyróżnić dwa główne rodzaje wózków widłowych:
- Spalinowe – mają bardzo dobrą ładowność i możliwość długiej pracy w trybie ciągłym. Takie wózki doskonale sprawdzają się na nierównym lub grząskim terenie. Mają najczęściej spore rozmiary, a niektóre modele także ograniczoną manewrowość.
- Elektryczne – nie emitują spalin, więc mogą być używane w budynkach, w których przebywają ludzie. Zazwyczaj są też lekkie, zwrotne i szybkie – idealne do manewrowania na niewielkiej przestrzeni.
Klasyfikacja typów wózków widłowych ze względu na pełnione funkcje wygląda natomiast następująco:
- boczne – ze względu na sposób ładowania z boku wykorzystywane są do przewożenia długich i nieporęcznych ładunków. Z tego powodu mają duże gabaryty i niską zwrotność, a ich obsługa wymaga wprawy.
- Czołowe – ładowane „od przodu”, są najczęściej spotykanym i najwygodniejszym rodzajem wózków widłowych. Zapewniają też dobrą widoczność operatorowi.
- Wysokiego składowania – dają możliwość podnoszenia towaru na wysokość nawet kilkunastu metrów, zachowując przy tym bardzo dużą precyzję ładowania.
- Niskiego składowania – można nimi podnosić towary na wysokość do kilku metrów. Charakteryzują się też dużym udźwigiem przy relatywnie dużej mobilności.
Jest to oczywiście bardzo ogólny podział wózków widłowych. Czasami możemy spotkać się również z innymi kryteriami klasyfikacji – na przykład ze względu na sposób poruszania się maszyny.
Jak wybrać najlepszy typ wózka widłowego?
Wybór odpowiedniego rodzaju wózka widłowego należy zacząć od analizy własnych potrzeb. Od tego, czy będzie on idealnie dostosowany do warunków pracy, zależą jego trwałość, bezproblemowe użytkowanie i bezawaryjność.
Szczególne znaczenie przy wyborze odpowiedniego typu wózka widłowego mają czynniki takie, jak:
- sposób eksploatacji (teren otwarty lub budynek, warunki klimatyczne, ukształtowanie terenu),
- rodzaj powierzchni, na której będzie używany wózek widłowy,
- intensywność eksploatacji,
- pożądana wysokość robocza dostosowana do wysokości budynku,
- typ przewożonych materiałów,
- możliwości manewrowania w budynku.
Wszystkie te czynniki wpływają również na komfort i efektywność pracy. Umiejętnie dobrany do potrzeb rodzaj wózka widłowego pozwoli skrócić czas wykonywania poszczególnych czynności, a także zniweluje ryzyko niepożądanych zdarzeń – wypadków lub uszkodzeń sprzętu i innych towarów.
Wybierz wózek widłowy z GIZO!
Bez odpowiedniej wprawy i doświadczenia niełatwo jest wybrać najdogodniejszy typ wózka widłowego. Nie należy więc robić samodzielnie – nietrafiona decyzja może przynieść wiele szkód materialnych lub fizycznych.
Dlatego warto zaufać fachowcom, którzy od podszewki znają maszyny budowlane i doskonale rozumieją potrzeby swoich klientów tak jak firma GIZO. Pracujący w niej specjaliści obsługujący wynajem lub sprzedaż używanych maszyn budowlanych skutecznie pomagają wybierać najlepsze rozwiązania. Poznaj ofertę wynajmu wózków widłowych dostępnych w GIZO: https://gizo.pl/wynajem/inne-maszyny-wozki-widlowe/
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.