Ściana powinna doskonale znosić warunki atmosferyczne, zapewniać odpowiednią izolację cieplną, akustyczną oraz spełniać wszystkie wymogi prawa budowlanego. Dotyczy to również ścian szczelinowych, wykonanych z silikatów.
Czym są ściany szczelinowe?
Określenie wiąże się bezpośrednio z faktem, że przy realizacji takiej konstrukcji konieczne jest wykonanie szczeliny w gruncie. Pierwszym krokiem powinno być jednak oczyszczenie przestrzeni. Specjaliści zaczynają więc od usunięcia takich elementów jak stare instalacje, bo mogłyby stanowić przeszkodę dla dalszych etapów prac. Kolejnym krokiem jest zamontowanie specjalnych murków prowadzących. To swoista prowadnica, która wyznacza położenie przyszłej ściany. Dzięki nim chwytak ma ograniczone pole działania, a podczas jego funkcjonowania nie pojawiają się żadne niekorzystne odchylenia.
Tak stworzona szczelina powinna zostać wypełniona zawiesiną bentonitową. Jej funkcją jest zabezpieczenie przestrzeni przed gruntem; gdyby nie to rozwiązanie, ziemia osuwałaby się do wnętrza sekcji szczeliny. Istotnym elementem prac jest również wstawienie zbrojenia. Ma ono funkcję szkieletu, wypełniającego szczelinę do odpowiedniej głębokości. Specjaliści przeprowadzają również betonowanie sekcji.
Dzięki ścianom szczelinowym można zatroszczyć się m.in. o:
- wysoką nośność pionową;
- atrakcyjną sztywność/odporność na zginanie.
Do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć również fakt, że da się je wykonać na dużych głębokościach.
Z czego wykonuje się ściany szczelinowe?
Należy zadbać o to, żeby ściana szczelinowa była wykonana z produktów, charakteryzujących się dużą wytrzymałością oraz atrakcyjną izolacją akustyczną. Do takich tworzyw można zaliczyć bloczki silikatowe. Ich wykorzystanie sprawi, że wznoszenie ściany nie jest trudne. Mimo to tym zadaniem powinni zajmować się tylko specjaliści.
Silikaty prócz swojej wytrzymałości, oferują również wysoką izolację cieplną. W efekcie konstrukcje wykonane z tego materiału zapewniają osobom, użytkującym obiekt, bezpieczeństwo, komfort, a konstrukcji zapewniają stabilność.
Dla wielu osób, zlecających prace budowlane, ogromne znaczenie ma również skład silikatów. Ten materiał budowlany wykonany jest z naturalnych tworzyw, takich jak woda, piasek kwarcowy i wapno. W efekcie w składzie nie spotkamy się z chemicznymi zanieczyszczeniami, co czyni ten produkt ekologicznym – bezpiecznym zarówno dla przyrody, jak i dla samego człowieka.
Silikatów używa się nie tylko w budowie ścian szczelinowych trójwarstwowych. Ich właściwości oraz bardzo uniwersalne zastosowanie sprawia, że z powodzeniem można je wykorzystać do budowy ścian zewnętrznych, konstrukcyjnych, fundamentowych, piwnicznych, ogniowych, działowych oraz ścian o podwyższonych parametrach akustycznych. Istotne jest jednak to, żeby zdecydować się na zakup silikatów u sprawdzonej firmy. Takie przedsiębiorstwa jak Sil-Pro Warszawa oferują bloczki silikatowe wysokiej jakości, które, zanim trafią do klienta, przechodzą wiele etapów rygorystycznej kontroli.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.