Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
System przeciwpożarowy to – jak wynika z nazwy – system, który ma chronić nas oraz nasz dobytek przy niefortunnym zdarzeniu, jakim jest wybuch pożaru. Inwestycja w odpowiedni system potrafi znacznie zwiększyć nasze bezpieczeństwo, w pewnym stopniu chroniąc przed ogniem. Jakie są jego elementy? Na czym polega ich element przeciwpożarowy? W co warto zainwestować? Odpowiedzi na te ważne pytania poznasz w tym artykule.
System przeciwpożarowy – podstawy
Podstawowe elementy systemu przeciwpożarowego to detektory ognia i dymu, centrala sterująca oraz rury z dyszami rozpylające środek gaśniczy. Takie systemy często wykorzystywane są w biurowcach, halach oraz magazynach, lecz rozwiązanie to można zastosować również w domach jednorodzinnych. Jest to podstawowa forma ochrony przed pożarem, która łączy skuteczne wykrywanie ognia z szybkim gaszeniem go za pomocą wody czy piany. Taki zautomatyzowany system jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż gaśnice. Poza nim warto jednak warto wyposażyć dom lub budynek w instalacje przeciwpożarowe takie, jak drzwi ogniowe czy przegrody przeciwpożarowe, których celem jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się ognia. Tworzą one mechaniczną barierę i potrafią ograniczyć ogień do jednego pomieszczenia na okres od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, charakteryzując się również dymoszczelnością.
Jakie drzwi ognioodporne wybrać?
Przeciwpożarowe drzwi to inwestycja, na którą warto się skusić; szczególnie, jeśli mają oddzielić pomieszczenie, w którym znajduje się piec (tak zwaną kotłownię) od reszty domu. Drzwi ogniowe są zbudowane z materiałów ognioodpornych takich, jak ocynkowana blacha czy wełna mineralna. Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, to ich szczelność ogniowa (oznaczana za pomocą symbolu „E”) oraz izolacyjność (oznaczana jako „I). Drzwi, przy których widnieje symbol EI-60 wytrzymają działanie ognia przez sześćdziesiąt minut. Im wyższa szczelność ogniowa i izolacyjność, tym lepiej – gdy decydujemy się na taki zakup, naprawdę nie warto na nim oszczędzać. Trzeba pamiętać jedynie, że w niektórych przypadkach przed montażem drzwi ognioodpornych trzeba wzmocnić ścianę, ponieważ ona też musi być w jakimś stopniu odporna na ogień, inaczej wbudowanie w nią takich drzwi mija się z celem.
Czym są przegrody przeciwpożarowe?
Przegrody przeciwpożarowe to przegrody oddzielające części sporych budynków (takich, jak hale) zapewniające ochronę przed pożarem. Ich instalacja jest wymagana przez przepisy. Są nimi na przykład bramy przeciwpożarowe przesuwne, szklane ścianki ognioodporne (które sprawdzą się w biurowcach) czy przegrody przeciwpożarowe z drzwiami. Ich klasy odporności ogniowej określa się w ten sam sposób, co w przypadku opisanych wyżej drzwi przeciwpożarowych. Wśród takich przegród można znaleźć wiele opcji przystosowanych do różnych potrzeb budynków, muszą one być jednak dostosowane do licznych wymogów. Są kluczowe dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie z reguły przebywa wiele osób, zatrzymując pożar w jednej części budynku i pozwalając na skuteczną ewakuację.
Nie ma wątpliwości, że system przeciwpożarowy w połączeniu z barierą mechaniczną, jaką są drzwi czy przegrody znacznie zwiększa szanse na wyjście z pożaru bez szwanku, ogranicza on też zniszczenia, jakich ogień może dokonać w naszym domu czy w budynku innego rodzaju. Dlatego warto rozważyć ich założenie w przypadku, gdy takiej formy ochrony aktualnie nie posiadamy.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.