Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Niewiele osób ma świadomość tego, jak duży wpływ ma wentylacja na komfort przebywania w domowych pomieszczeniach oraz, w niektórych przypadkach, nawet na zdrowie. Nie bez powodu we współczesnym budownictwie zagadnienie wentylacji ma szczególnie duże znaczenie i podlega wielu rygorystycznym kontrolom. Jakie są systemy wentylacji? Czym się różnią? Jak wybrać tą odpowiednią? Odpowiedzi z pewnością nie pozostawią żadnych złudzeń.
Dlaczego wentylacja ma tak duże znaczenie?
Wentylacją nazywamy proces wymiany zużytego, ogrzanego, zanieczyszczonego domowego powietrza na nowe pochodzące z zewnątrz. Proces ten jest wieloetapowy i w nowoczesnym budownictwie dość skomplikowany, lecz ma na celu dokładnie to samo – oczyszczenie powietrza z charakterystycznych zanieczyszczeń. Pomiędzy dostępnymi wariantami występują jednak spore różnice w kwestii ich mechaniki.
System wentylacji jest niezbędny z wielu powodów, głównie ze względu na niesprzyjający mikroklimat panujący w domowych pomieszczeniach. Powietrze szybko staje się zanieczyszczone, traci swoją „świeżość”, staje się nieprzyjemne i niekomfortowe, głównie w kuchniach oraz łazienkach, gdzie dochodzi do wydzielania dużej ilości wilgoci i innych związków uznawanych za niekomfortowe i niebezpieczne. Należy do nich np. dym papierosowy.
Jak działa wentylacja?
Wentylacja w domu ma na celu usunięcie zużytego powietrza na zewnątrz i zastąpienie go zewnętrznym i świeżym. Proces ten realizuje się na wiele różnych sposobów, które różnią się pomiędzy sobą głównie wydajnością, kosztem inwestycji oraz ceną przeprowadzania serwisów.
- Wentylacja grawitacyjna – do niedawna najpopularniejsza, co wcale nie oznacza, że najlepsza. Wentylację grawitacyjną wykorzystywano jeszcze kilkadziesiąt lat temu we wszystkich nowopowstałych obiektach budowlanych, teraz jednak rozwiązanie to ustępuje tym znacznie wydajniejszym i nowocześniejszym. Przede wszystkim powietrze usuwane jest z wnętrza kominami wentylacyjnymi w sposób zgodny z grawitacją, a powietrze z zewnątrz dostaje się do środka przez standardowe, domowe nieszczelności. Może to być stolarka okienna lub drzwiowa. To oznacza, że na jej działanie w zasadzie nie mamy żadnego wpływu.
- Wentylacja mechaniczna – zupełnie odrębny wariant od powyższego, od którego różni się głównie zastosowaniem mechanicznych wentylatorów, które wprawiają powietrze w ruch i „wypychają” je z wewnątrz na zewnątrz. Urządzenie musi mieć oczywiście podłączenie do prądu i zagwarantowaną odpowiednią konstrukcję całego obiektu budowlanego. Wentylacja tego typu może być wywiewna lub wwiewna – różni je kierunek przetłaczania powietrza (kolejno: z wewnątrz na zewnątrz oraz z zewnątrz do wewnątrz). Nawiewno-wwiewna łączy zalety obu powyższych i wymusza obieg powietrza w obu kierunkach.
- Rekuperatory Thessla-Green – rekuperacja to nowoczesne i bardzo popularne obecnie rozwiązanie, które polega głównie na odzysku ciepła z usuwanego powietrza. W standardowej wentylacji ogrzane powietrze jest wypychane na zewnątrz, co oznacza sporą stratę. W rekuperacji jest zgoła odwrotnie – można odzyskać prawie całe ciepło pobrane z budynku i zmniejszyć w ten sposób koszty ogrzewania i wpłynąć pozytywnie na ekologię.
źródło zdjęć: freepik.com
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.