Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Pracownicy budowlani muszą otrzymać określone w przepisach warunki bytowe i sanitarne. Zleceniodawca jest zobowiązany do wyposażenia miejsca pracy w zaplecze wodno-kanalizacyjne lub stworzenie funkcjonalnej alternatywy. Co znajdziemy na ten temat w aktualnych normach prawnych? Czy obowiązkowa toaleta na budowie dotyczy również inwestycji na małą skalę i krótkim czasie realizacji?
Plac budowy a toalety przenośne Bydgoszcz – co mówią przepisy?
Posłużmy się rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku dotyczącym przepisów BHP, gdzie sprecyzowano kwestie zaplecza sanitarnego na obszarze inwestycji budowlanej. Akt wykonawczy do ustawy dość wyraźnie zaznacza, że obowiązek dostarczenia toalety spoczywa na każdym pracodawcy, niezależnie od liczby osób zatrudnionych i zakresu wykonywanych czynności.
Skoro wiemy już, że nikt nie może się wymigać od organizacji toalet na budowie, warto zajrzeć nieco głębiej do regulacji. Samo dostarczenie toalet przenośnych nie gwarantuje jeszcze całkowitej zgodności z wytycznymi BHP. Pamiętaj, że w sytuacji robót budowlanych i remontowych wewnątrz budynku, toaleta musi się znajdować maksymalnie 75 metrów od miejsca wykonywania pracy. Dla otwartych przestrzeni dystans ten ulega zwiększeniu do 125 metrów.
Zapisy rozporządzenia okazują się szczególnie istotne dla deweloperów osiedli mieszkaniowych, które rozciągają się na dużym terenie. Zarządzający budową musi obliczyć wymaganą ilość toalet i ulokować je we właściwych odstępach. Ubikacje powinny posiadać umywalkę, system wentylacyjny i szczelny zbiornik na nieczystości.
Rozporządzenie przewiduje również minimalną ilość toalet w przeliczeniu na liczbę pracowników na jednej zmianie. Obowiązuje tutaj zasada jednej toalety na 30 mężczyzn lub 20 kobiet. W praktyce zalecamy jednak podzielenie tej liczby przez dwa. Takie podejście skutkuje podwyższonym komfortem dla użytkowników i ogranicza częstotliwość opróżniania zbiornika.
Dla firm wynajmujących toalety przenośne Bydgoszcz stanowi ważny obszar do rozwoju. To największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego systematycznie poszerza infrastrukturę komunikacyjną, usługową i przemysłową. Napływ nowych pracowników przekłada się na ożywienie inwestycji mieszkaniowych. Wynajem mobilnych toalet okazuje się niezbędnym elementem każdego procesu konstrukcyjnego i remontowego.
Toalety przenośne Szczecin – kompleksowa oferta Śmieci.eu
Podobnie jak w Bydgoszczy, również w Szczecinie wynajem mobilnych toalet jest usługą na wagę złota. Przedsiębiorcy budowlani i organizatorzy eventów plenerowych z obydwu miast korzystają przeważnie z oferty firmy Śmieci.eu, która udostępnia nowoczesne, świetnie wyposażone toalety przenośne Szczecin otrzymuje dzięki temu dostęp do urządzeń zapewniających pracownikom wymagane warunki higieniczne.
Odwiedź stronę https://smieci.eu/ i skontaktuj się ze specjalistami ds. obsługi klienta. Ich wsparcie okazuje się bezcenne przy organizacji funkcjonalnego placu budowy, który spełni restrykcyjne wymogi sanitarne.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.