Zakup mieszkania to dla wielu inwestorów stresujący moment – musimy nie tylko pilnować budżetu, planować wyposażenie lokum, ale i zadbać o to, żeby mieszkanie było odebrane w jak najlepszym stanie. Nie zawsze udaje nam się pamiętać o wszystkim, np. o przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji budowlanej na czas albo sprawdzeniu każdego zakamarka domu. Niestety jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego – dokładne zweryfikowanie nieruchomości pod względem jego konstrukcji i stabilności pozwoli nam wyeliminować na wstępie uszkodzenia i usterki, o których nie poinformował nas sprzedawca. Jak odzyskać stracone pieniądze, jeżeli podczas kupna mieszkania nie zostaliśmy poinformowani o jego wadach ukrytych?
Rękojmia to podstawa
Rękojmia jest podstawowym dokumentem, na podstawie którego możemy dochodzić swoich praw na budowie. Zaleca się, żeby bez uprzedniego podpisania takiego dokumentu nie rozpoczynać jakichkolwiek prac budowlanych – budowy domu, remontu, przebudowy. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku kupna i sprzedaży mieszkania.
Dzięki rękojmi zabezpieczamy się na wypadek usterek, błędów budowlanych czy współpracy z nierzetelnym wykonawcą. Rękojmia pomoże nam także uniknąć kosztownych napraw w przypadku, jeżeli w mieszkaniu, które kupiliśmy z rynku wtórnego, zauważymy uszkodzenia, których nie było widać podczas dokonywania transakcji. Posiadając umowę na prace budowlane, możemy w ciągu pięciu lat od podpisania dokumentu dochodzić swoich praw, jeżeli w budynku zauważymy jakiekolwiek wady, o których wcześniej nie było mowy.
Jeżeli kupujemy mieszkanie z drugiej ręki, musimy mieć świadomość, że najprawdopodobniej umowa o kupnie będzie sporządzana pomiędzy dwoma osobami fizycznymi – nami i sprzedawcą. W takiej sytuacji obustronna umowa o gwarancji zakupu mieszkania może być okrojona, a sprzedawca może dążyć do podpisania umowy kompromisowej, która wyklucza spod rękojmi niektóre wady ukryte mieszkania. Dodatkowo sprzedający nieruchomość może nalegać, żebyśmy podpisali deklarację o przyjęciu nieruchomości w widocznym stanie technicznym. Wówczas mimowolnie możemy zgodzić się na odbiór mieszkania z wadami ukrytymi, które ujawnią się podczas użytkowania domu.
Żeby uniknąć problemów z nieuczciwym sprzedawcą mieszkania, najlepiej przez kupnem domu zlecić rzeczoznawcy budowlanemu, żeby sprawdził stan techniczny mieszkania. Rzeczoznawca budowlany oceni, czy nieruchomość nie ma ukrytych wad konstrukcyjnych i wykluczy uszkodzenia, których nie zauważylibyśmy podczas oględzin mieszkania.
Wady ukryte mieszkania i rękojmia budowlana
Posiadając rękojmię na zakup mieszkania, możemy starać się o obniżenie kosztów kupna domu, usunięcia usterek lub rozwiązanie umowy. Możliwe to jest oczywiście w przypadku wykrycia wad ukrytych nieruchomości. Możemy też na podstawie umowy o kupno mieszkania ubiegać się o zwrot zaliczki albo konkretnej kwoty na poczet zakupu. Okres rękojmi obejmuje 5 lat od podpisania dokumentów kupna/sprzedaży, a gwarancji – 2 lata. Dodatkowo gwarancja na dom może być regulowana podpisywana przez nas umową ze sprzedawcą domu.
Co nam daje rękojmia na zakup mieszkania? Umowa o pracach budowlanych i kupnie nieruchomości uzdatnia nas do tego, że w przypadku zauważenia wad fizycznych budynku przed upływem określonego czasu opisanego w umowie mamy prawo wymagać od sprzedawcy zadośćuczynienia za ich wystąpienie – zwrotu pieniędzy, naprawy lub innej formy rekompensaty. Jeżeli podczas kupna domu nie zostaliśmy poinformowani o wadach budynku, usterkach lub niedopatrzeniach, rękojmia ochroni nas przed nieprzewidzianymi wydatkami. Możemy też podczas kupna mieszkania zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej – na jej podstawie łatwiej nam będzie dochodzić swoich praw i uzyskać odszkodowanie.
Jakie wady domu może wykryć rzeczoznawca budowlany?
Dobrym pomysłem podczas zakupu domu jest zlecenie rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej. Taka opinia techniczna budynku pomoże uniknąć nam niechcianych kosztów remontu związanych z zatajeniem przez sprzedającego wad ukrytych domu. Wady budynku, które może podczas oględzin mieszkania wykryć specjalista, to wady fizyczne nieruchomości i wady prawne.
Do wad fizycznych mieszkania należą ukryte wady konstrukcyjne, uszkodzenia murów i podłóg i zaniedbania w stabilności nieruchomości. Mogą one wynikać np. z błędów budowlanych i nieprawidłowego użytkowania mieszkania. Za wadę fizyczną uznaje się też sytuację, w której dom nie spełnia swoich zadań, o których zapewniał nas sprzedający, nie jest kompletny albo posiada wadę, która utrudnia lub uniemożliwia korzystanie z budynku. Za wady ukryte uznaje się także niekompletność mieszkania, która zmniejsza jego wartość rynkową.
Wadami prawnymi mieszkania są wszelkiego rodzaju wady polegające na obciążeniu budynku zobowiązaniami, o których sprzedawca nas nie poinformował. Może to być zobowiązanie obligacyjne. Jeżeli mieszkanie jest wynajmowane i jest własnością osoby trzeciej, sprzedawca, który nie jest jego właścicielem, nie może nam go sprzedać. Wadą prawną ukrytą nieruchomości może też być ograniczenie związane z możliwością korzystania z mieszkania, np. w przypadku zakupu nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym albo nakazem komorniczym.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.