Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Oświetlenie ewakuacyjne ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie ewakuacji z miejsca, gdzie nastąpiła awaria głównego zasilania. Powinno ono zaświecić się natychmiastowo i automatycznie.
Montowane jest w miejscach, w których brak prądu może zagrażać zdrowiu lub życiu ludzkiemu. Projektując oświetlenie ewakuacyjne, trzeba mieć na względzie, że jest ono częścią oświetlenia awaryjnego, ale o czym jeszcze należy pamiętać przy tak ważnym zadaniu?
Czas, w jakim ma działać oświetlenie ewakuacyjne
Oświetlenie ewakuacyjne musi działać na tyle długo, aby umożliwić każdemu ucieczkę z zagrożonego miejsca. Jednak co mówią o tym przepisy? Zgodnie z nimi, oświetlenie ewakuacyjne powinno być włączone minimum 1 godzinę od wyłączenia głównej instalacji świetlnej. Włączenie musi nastąpić szybko, aby w ciągu około 60 sekund nastąpiło maksymalne oświetlenie miejsca.
Znaki bezpieczeństwa to ważna kwestia
Ważnym punktem przy projektowaniu oświetlenia ewakuacyjnego są znaki bezpieczeństwa. Jak sama nazwa wskazuje, mają one informować za pomocą symboli, kolorów i kształtu, jak bezpiecznie poruszać się drogą ewakuacyjną. Muszą być widoczne i rozmieszczone w taki sposób, aby droga wyjścia była odpowiednio wskazana dla osób opuszczających zagrożone miejsce.
Dodatkowe informacje, które trzeba rozważyć
Oświetlenie ewakuacyjne to nie tylko czas i znaki. Przy projektowaniu trzeba wziąć pod uwagę równomierne rozmieszczenie lamp. Światło nie powinno być ostre, aby osoby korzystające z niego nie odczuwały dodatkowego dyskomfortu i nie były oślepione przez źle dobraną jakość światła. Wymagania w kwestii doboru natężenia określają normy i z nich należy korzystać podczas planowania oświetlenia ewakuacyjnego.
Jak widać, jest wiele czynników, które muszą być wzięte pod uwagę podczas projektowania. Należy zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo ludzi, a oświetlenie ewakuacyjne wykonane zgodnie z wymaganiami na pewno będzie to zapewniało.
Więcej o tym, jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie ewakuacyjne, znajduje się na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/59364/wybrane-aspekty-projektowania-awaryjnego-oswietlenia-ewakuacyjnego/.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.