Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
W domu zawsze znajdzie się coś do naprawy, ale rzadko kiedy jest to właśnie dach. W przypadku przeciekania okazuje się, że pod ręką nie mamy żadnego produktu, który mógłby uszczelnić uszkodzone miejsce. Dlatego, oprócz narzędzi czy różnego rodzaju klejów, warto mieć także uszczelniacz dekarski.
Czym jest uszczelniacz dekarski?
Jest to spoina, która doskonale przyczepia się do różnych materiałów, takich jak beton, bitumika, szkło, blacha, tynk, ceramika, drewno czy kamień. Jej niezwykłą zaletą jest to, że można aplikować ją na mokre powierzchnie. Dzięki temu prace uszczelniające mogą być przeprowadzane nawet podczas deszczu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uszczelniacz kłaść również pod wodą.
Ważną właściwością produktu jest bardzo powolne starzenie się (uszczelniacz jest odporny na promieniowanie UV i trudne warunki atmosferyczne). Zalepiona szczelina nie powinna ponownie się rozszczelnić przez wiele lat. Spowodowane jest to też elastycznością uszczelniacza, który pracuje razem z materiałami, które łączy. Przez to nie zacznie pękać ani kruszyć się.
Typy uszczelniaczy dekarskich
Rodzajów uszczelniaczy jest bardzo wiele i należy dobierać je względem danego uszczelnienia. Na rynku dostępne są uszczelniacze dekarskie kauczukowe, specjalistyczne, bitumiczne czy w różnych kolorach. Wybór jest duży, co pozwala skutecznie naprawić pokrycie dachowe, rynny, szczeliny wokół okien dachowych lub wyłazów czy okolic kominów.
Jak stosować uszczelniacz dekarski?
Powierzchnia powinna być odtłuszczona i dokładnie wyczyszczona (nie może pozostać na niej kurz, olej czy smar). Do odtłuszczenia świetnie sprawdzi się aceton czy etanol albo specjalne detergenty.
Gdzie kupić uszczelniacz dachowy?
Bez problemu dostaniemy go w sklepach budowlanych lub sklepach internetowych. Duży wybór kolorów i rodzajów umożliwia idealne dopasowanie produktu do powierzchni, którą trzeba naprawić. Uszczelniacze sprzedawane są w tubie z długim aplikatorem, dzięki czemu aplikacja jest niezwykle prosta i przede wszystkim dokładna.
Jak zapobiegać uszkodzeniom pokryć dachowych?
Uszczelniacz dekarski może uratować nas przed niespodziewanym przeciekaniem, czy pojawieniem się korozji. Warto jednak od samego początku zadbać o to, by takie niespodzianki nie miały miejsca.
Materiał na dach musi być wysokiej jakości. Nie należy na nim oszczędzać. Ekipa dekarska powinna być sprawdzona, a transport elementów pokrycia odpowiednio zabezpieczony. Jakiekolwiek otarcia mogą naruszyć folię ochronną na blachach i tym samym narazić ją na szybsze uszkodzenia czy rdzewienie. Co więcej, przed montażem dachu dobrze jest obciąć gałęzie, które mogłyby ocierać się o pokrycie. Ich ostre końce także mogą porysować materiał. Trzeba powstrzymać się od samodzielnego docinania blachy np. szlifierką kątową, która
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.