Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Transformatory to urządzenia o zróżnicowanej konstrukcji i szerokim zastosowaniu. Są wykorzystywane ze względów bezpieczeństwa, a do ich podstawowych zadań należy przesyłanie energii prądu przemiennego z jednego napięcia na inne. Tym samym są gwarancją utrzymania stabilnego zasilania urządzeń podłączonych do sieci. Warto jednak pamiętać, że transformatory dzielą się na co najmniej kilka rodzajów, a każdy typ spełnia ściśle określone zadanie.
Najpopularniejsze typy transformatorów
Jakiego rodzaju transformatory można spotkać i jakie jest ich zastosowanie? Poniżej znajduje się lista najczęściej występujących typów urządzeń.
Transformatory jednofazowe – to powszechnie stosowane urządzenia, wykorzystywanie m.in. w AGD i RTV. Dodatkowo są szeroko wykorzystywane w przemyśle, a także w obwodach sygnalizacyjnych, pomiarowych i zabezpieczających. Można je również spotkać w prostownikach i tradycyjnych spawarkach.
- Transformatory trójfazowe – powszechnie wykorzystywane w przemyśle, w systemach prądu trójfazowego. Działają analogicznie do jednofazowych odpowiedników. Przy czym posiadają trzy przewody zasilające, a uzwojenia są nawinięte na trzech kolumnach rdzenia.
- Transformatory toroidalne – inaczej oświetleniowe. To urządzenia przeznaczone do zasilania halogenowych systemów oświetleniowych. Posiadają kompaktową, zwartą budowę. Cechują je uzwojenia nawinięte na wspólnym rdzeniu. Sprawdź również, ciekawe informacje na temat transformatorów.
- Transformatory energetyczne – urządzenia wysokich mocy: trójfazowe, suche (chłodzone powietrzem) bądź olejowe (chłodzone olejem). Ich zadaniem jest obniżanie napięcia w sieciach energetycznych oraz rozdział i transport energii ścieżkami mniejszych napięć.
- Autotransformatory – w przypadku tych urządzeń tylko jeden obwód elektryczny stanowią uzwojenia zarazem wtórne i pierwotne. Tym samym nie występuje w nich typowe galwaniczne rozdzielenie obwodów.
- Transformatory bezpieczeństwa – stosowane są w instalacjach niskiego napięcia do obniżania go do bezpiecznego poziomu. Zasilają odbiorniki o małej mocy w punktach o dużym ryzyku porażenia prądem. Urządzenia mają ochronne oddzielenie uzwojeń: pierwotnego i wtórnego.
- Przekładniki – to urządzenia, które znajdują zastosowanie w układach pomiarowych napięć i prądów o dużej wartości. Wykorzystywane są głównie po to, aby oddzielać układ pomiarowy od przewodów elektrycznych znajdujących się pod wysokim napięciem.
Tekst powstał przy pomocy specjalistów z egsystem.pl
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.