Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Podjąłeś decyzję o złożeniu wniosku na zdobycie uprawnień budowlanych? Zanim przystąpisz do egzaminu, warto sprawdzić, czego można się po nim spodziewać. Dzięki temu nie będziesz musiał niepotrzebnie się stresować i lepiej przygotujesz się do tego ważnego wyzwania. Zapoznaj się z naszym artykułem, a dowiesz się na ten temat wszystkiego, co powinieneś wiedzieć.
Jak przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane
Zanim zaczniesz starać się zyskać uprawnienia budowlane na części egzaminacyjnej, musisz zostać do niej zakwalifikowany. Nie każda osoba spełnia odpowiednie wymagania i wiele wniosków zostaje odrzuconych.
Jakiego rodzaju to wymagania? Przede wszystkim musisz mieć odpowiednie wykształcenie. Uprawnienia budowlane to coś, o co mogą starać się absolwenci studiów wyższych, którzy uczyli się na kierunkach związanych z budownictwem lub architekturą. Ta droga jest również otwarta dla osób, które mają tytuł zawodowy technika lub mistrza. Szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć między innymi w Ustawie o Prawie Budowlanym.
Kolejny wymóg, który trzeba spełnić, by ubiegać się o uprawnienia budowlane, to odbycie praktyk zawodowych. W zależności od tego, o jaką specjalizacje ubiega się kandydat, długość praktyki musi wynosić od roku do nawet czterech lat. Trzeba móc potwierdzić ten okres odpowiednimi dokumentami poświadczonymi przez patrona lub kierownika zakładu.
Jeżeli spełnia się wyżej wymienione warunki, to nic już nie stoi na przeszkodzie, by złożyć do Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej wniosek o uprawnienia budowlane w wybranej przez siebie specjalizacji.
Uprawnienia budowlane – część pisemna egzaminu
W przypadku gdy udało się przejść postępowanie kwalifikacyjne, kandydat może przystąpić do egzaminu. Ten odbywa się dwa razy do roku w terminach oddalonych od siebie o kilka miesięcy.
Pierwsza część egzaminu na uprawnienia budowlane jest pisemna. Ma ona formę testu, w którym kandydat dostaje zamknięte pytania i musi zdecydować, która z trzech proponowanych odpowiedzi jest poprawna. Liczba pytań oraz czas na napisanie egzaminu różni się w zależności od specjalizacji i zakresu uprawnień, o które stara się dana osoba.
Pytania dotyczą różnych dziedzin powiązanych z pracą w branży budowniczej. Największa grupa pytań dotyczy znajomości Prawa Budowlanego i przepisów, które powstały na podstawie jego zapisów. Część z nich będzie odwoływać się do przepisów techniczno-budowlanych.
Mniejsza liczba pytań na egzaminie pisemnym dotyczy wybranej przez kandydata specjalizacji. W nich również pojawią się zagadnienia związane z przepisami i kwestiami prawnymi. Egzamin pisemny na uprawnienia budowlane zawiera też pytania o przepisy kodeksu administracyjnego.
Zaliczenie ustne egzaminu na uprawnienia budowlane
Po napisaniu części pisemnej wyniki są publikowane zazwyczaj tego samego dnia. Jeżeli uzyskało się wynik pozytywny, można przystąpić do egzaminu ustnego. Jest on wyznaczany zazwyczaj parę dni później i odbywa się przed komisją złożoną ze specjalistów z danej dziedziny.
Egzamin ustny na uprawnienia budowlane to około 5-10 pytań zadawanych bezpośrednio przez egzaminatorów. Pozwalają one na upewnienie się, że kandydat potrafi zastosować przepisy prawa w praktyce oraz jest zaznajomiony z pojęciami związanymi z wybraną przez niego specjalizacją. Testy obejmują również rozwiązywanie zadań praktycznych takich jak realizacja zadań projektowych lub rozwiązywanie problemu.
Ustna część egzaminu na uprawnienia budowlane trwa około godziny, a kandydat po wylosowaniu pytań ma maksymalnie 25 minut na przygotowanie się. Podczas opracowywania odpowiedzi można korzystać z materiałów takich jak akta prawne, polskie normy i euro kody. Przygotowane w ten sposób notatki należy zapamiętać, gdyż podczas samego egzaminu czytanie z kartki jest zabronione.
W przypadku gdy osoba nie zda egzaminu ustnego, może powtórzyć go po upływie minimum trzech miesięcy. Nie musi już jednak zdawać ponownie części pisemnej.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i znaleźć sposoby na skuteczne przygotowanie się do tego typu egzaminów, koniecznie odwiedź stronę Invest Construction – uprawnienia budowlane.
Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.