Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Ciesząca się dużą renomą w rolnictwie i ogrodnictwie agrowłóknina, to materiał stworzony po to, by zapewnić roślinom jak najlepsze warunki wzrostu. Materiał wykonano z polipropylenu, a jego faktura jest nieregularna. Na rynku są dostępne różne rodzaje agrowłóknin, które różnią się między sobą kolorem, grubością i właściwościami.
Funkcjonalny podział agrowłóknin
Dostępne na rynku agrowłókniny polipropylenowe dzieli się na:
- produkty przeznaczone do ściółkowania, którymi okłada się grunt wokół upraw,
- produkty przeznaczone do okrywania, którymi okłada się rośliny, drzewka, krzewy itd.
Do grupy agrowłóknin ściółkujących zalicza się agrowłókninę czarną, której gramatura wynosi od 50 do 150 g/m2 i brązową, której gramatura to 50 g/m2. Z kolei agrowłókniny okryciowe dzieli się na białe (zimowe), których gramatura to 50 lub 60 g/m2, wiosenne o gramaturze 19, 23 i 30 g/m2, a także agrowłókniny ochronne, mające najczęściej postać specjalnych białych worków.
Grubość i przeznaczenie agrowłóknin ściółkujących
Czarne agrowłókniny ściółkujące o gramaturze 50 – 60 g/m2 stosuje się przede wszystkim – jak sama nazwa wskazuje – do ściółkowania roślin. Materiał ten jest dość delikatny, w związku z czym przykrywanie go czymś cięższym od kory (np. grysem lub kamieniami) jest niewskazane. Warto dodać, że ściółkująca agrowłóknina polipropylenowa o tej gramaturze jest często pokrywana filtrem UV, który chroni ją przed uszkodzeniem ze strony światła słonecznego. Cięższe agrowłókniny czarne o gramaturze 80 i 100 g/m2 stosuje się do tłumienia wzrostu chwastów. Można je też – ze względu na dużą wytrzymałość – stosować pod kamienie i korę. Materiał o jeszcze większej gramaturze wynoszącej 150 g/m2 to agrowłóknina do specjalnych zadań.
Grubość i przeznaczenie agrowłóknin okryciowych
Najgrubsza, zimowa agrowłóknina polipropylenowa okryciowa o gramaturze 50 i 60 g/m2 sprawdzi się jako zabezpieczenie przed nawet najniższymi temperaturami. Lżejsze materiały, których gramatura to 19, 23 i 30 g/m2 sprawdzą się przede wszystkim we wczesnej porze wiosennej i zabezpieczą rośliny przed przymrozkami. Worki z agrowłókniny (50g/m2) sprawdzą się jako nakładana na krzaki i młode drzewka forma ochrony przed zimnem i wiatrem.
Dlaczego agrowłóknina jest taka ważna?
Agrowłóknina jest materiałem chroniącym rośliny i glebę przed wysychaniem i oddziaływaniem promieniowania UV. Agrowłókniny ściółkujące utrzymują odpowiedni poziom wilgotności gleby. Z kolei tworzywa okryciowe chronią rośliny przed zimnem. Poza tym tworzywo stabilizuje pH gleby, co ma istotny wpływ na efektywność wzrostu roślin. Reasumując, agrowłóknina znacznie ułatwia pielęgnację roślin i poprawia warunki ich wegetacji w porze zimowej i podczas wczesnej wiosny.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.