Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Dynamika zmian cen materiałów i robocizny, którą obserwujemy na niespotykaną dotąd skalę, sprawia, że wiele osób obawia się realizacji swojego marzenia budowy domu. Kto wie, czy w trakcie inwestycji nie przeliczymy się z kosztami i będziemy musieli na nieokreślony czas zarzucić budowę? Rozwiązaniem tego problemu jest kosztorys inwestorski, który wskaże nam aktualna i realną wartość całej inwestycji stworzenia własnego kąta na świecie.
Czym dokładnie jest kosztorys inwestorski?
Kosztorys inwestorski do dokument, który pozwoli nam w relatywnie precyzyjny sposób oszacować, z jakimi kosztami będzie się wiązać budowa nie tylko domu mieszkalnego, ale w szczególności innych przedsięwzięć, z obiektami użytku publicznego i budynkami komercyjnymi w szczególności.
Kosztorys inwestorski zawiera informacje na temat kosztów materiałów, ich ilości do ukończenia inwestycji, dane na temat maszyn oraz kosztu ich wynajęcia, a także samej robocizny, która powinna zawrzeć się w ilości roboczogodzin oraz stawki za jedną godzinę. By przygotować kosztorys inwestorski, specjalista posługuje się najczęściej innymi dokumentami, takimi jak projekt domu oraz inne załączone dane zawierające specyfikację techniczną.
Choć kosztorys inwestorski jest na ten moment najlepszym sposobem na oszacowanie całkowitych kosztów budowy domu, to jednak nie możemy polegać na nim bezgranicznie. Ceny pewnych materiałów, szczególnie w dzisiejszych czasach, diametralnie zmieniają się z dnia na dzień, i bez względu na dane zawarte w kosztorysie, istnieje prawdopodobieństwo, że za niektóre z nich zapłacimy więcej. jednak kosztorys stanowi najbardziej wiarygodny punkt wyjścia i ogólny szacunek dotyczący wszystkich możliwych kosztów budowy.
Jakie elementy składają się na kosztorys inwestorski?
Konstrukcja kosztorysu inwestorskiego jest standaryzowana dzięki rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, który w bardzo precyzyjny sposób określa, jakie dane powinny znajdować się w dokumencie.
Kosztorys inwestorski powinien zaczynać się stroną tytułową, która zawiera informacje o nazwie obiektu, jego adresie, danych inwestora oraz specjalisty, który sporządza kosztorys, a także datą sporządzenia dokumentu.
W dalszych częściach kosztorys powinien zawierać opis techniczny wszelkich robót niezbędnych do ukończenia inwestycji, kalkulację uproszczoną, szczegółową tabelę wartości materiałów, wynajmu maszyn oraz robocizny. Solidnie przygotowany kosztorys inwestorski zawiera również załączniki, na podstawie których dokument był sporządzony.
Czy kosztorys inwestorski jest zawsze wymagany?
Jedno z najczęstszych pytań, które pada pod kątem kosztorysu inwestorskiego to pytanie o to, kiedy sporządzenie takiego dokumentu jest wymagane. Prawda jest taka, że kosztorys inwestorski jest obowiązkowym składnikiem dokumentacji wszelkich publicznych zamówień inwestorskich. W przypadku finansowanych przez bank inwestycji w obiekty komercyjne warunkiem koniecznym do udzielenia dużego kredytu firmowego może być również właśnie przedłożenie kosztorysu inwestorskiego.
Co do zasady kosztorys inwestorski nie obowiązuje w przypadku budowy domu jednorodzinnego, chociaż na przestrzeni lat wielokrotnie okazywało się, że dokument ten, sporządzony nieobligatoryjnie, pomógł w wykonaniu szacunków związanych z całkowitymi kosztami inwestycji.
Projekt domu z kosztorysem inwestorskim? Dlaczego nie!
Jak wcześniej wspomniano, w przypadku planów budowy domu mieszkalnego, sporządzenie kosztorysu inwestorskiego nie jest wymagane. Nie znaczy to jednak, że zupełnie powinniśmy zarzucić ten pomysł, szczególnie gdy coraz więcej firm oferujących gotowe projekty domów załącza również bardzo precyzyjny kosztorys inwestorski. Takie kosztorys w większości przypadków przeprowadza nas przez dane o kosztach na każdym etapie budowy.
Kosztorys inwestorski załączony wraz z projektem domu pozwoli nam zweryfikować, czy marzenie o tym konkretnym budynku jest w zasięgu naszych planów i możliwości finansowych. Każdy z nas zna historię osób, które przeliczyły się w obszarze swojego potencjału finansowego, i na którymś z etapów musiały podjąć bolesną decyzję o rezygnacji z dalszej budowy. By zminimalizować ryzyko takiego przebiegu wydarzeń, wybierzmy projekt domu, któremu towarzyszy precyzyjny i prawidłowo wykonany kosztorys inwestorski.
Zdjęcie: Projekt DL400a – Ze świetlikami – wariant I (etap I) (rekreacyjny) z kolekcji Muratora, arch. Marek Dąbrowski
Tekst sponsorowany: Projekty gotowe Muratora – https://projekty.muratordom.pl
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.