Z technologią LED spotykamy się na każdym kroku. Świecące diody towarzyszą nam już od lat i są wykorzystywane na wiele sposobów. Latarki, lampki świąteczne, oświetlenie mieszkań, biur, ulic, hal produkcyjnych. Poprzez swoje parametry (oraz przepisy Unii Europejskiej) oświetlenie LED wypiera tradycyjne źródła światła. Oświetlenie LED jest nowoczesnym i tanim w eksploatacji źródłem światła, które znajduje zastosowanie w wielu miejscach, które wymagają oświetlenia, ekspozycji, a nawet nadania odpowiedniego nastroju.
Czym jest dioda LED?
LED to skrót angielskich słów Lighting Emitting Diode, które oznaczają diodę elektroluminescencyjną emitującą światło. Najprościej można powiedzieć, że dioda LED to półprzewodnikowe urządzenie, które emituje światło widzialne pod wpływem prądu elektrycznego. W zależności od użytego materiału półprzewodnikowego diody LED mogą świecić światłem niebieskim, żółtym, zielonym, czerwonym i pomarańczowym. Światło białe uzyskuje się za pomocą luminofora. Za wynalazcę diody LED uważany jest amerykański inżynier Nick Holonyak Junior. On też przygotował pełne opracowanie technologii wytwarzania diody elektroluminescencyjnej. Dzięki jego pracom dioda LED w latach 60. XX wieku weszła do produkcji. Okazuje się jednak, że prace nad diodami półprzewodnikowymi, prowadzone były wcześniej w ZSRR. W latach 1927-30, Oleg Łosiew opublikował serię artykułów dotyczących diod elektroluminescencyjnych i to jego można nazwać wynalazcą diody LED.
Wady i zalety diod LED
Diody elektroluminescencyjne są urządzeniami energooszczędnymi. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami są prawie ośmiokrotnie oszczędniejsze. Zużywają 80% energii na światło, a tylko 20% przekształcane jest w ciepło. Żarówki tradycyjne mają odwrotne proporcje. Należy jednak pamiętać, że produkty LED generują wyższe koszty początkowe. Wiąże się to z technologią produkcji. Podzespoły elektroniczne należy złożyć, wykorzystywane w produkcji diod fosforany metali ziem rzadkich, silikony oraz montaż zwiększają koszty produkcji. Niemniej jednak w związku z tym, że diody LED mogą pracować około 30 000 godzin, początkowy wydatek zwraca się bardzo szybko. Wśród innych korzyści wspomnijmy o ekologii. W produkcji diod LED nie jest wykorzystywana rtęć, czy inne niebezpieczne substancje. Dzięki temu są przyjazne dla środowiska, a ich utylizacja łatwiejsza. Podsumowując, zalety diod LED są naprawdę imponujące:
- duża trwałość (urządzenia uznanych producentów pracują do 3 lat)
- mały pobór prądu (80% mniejsze zużycie, niż tradycyjne żarówki)
- małe rozmiary
- duża sprawność (świecą natychmiast po włączeniu)
- wysoka wartość iluminacji
Panele LED
Diody LED można łączyć w zestawy, które w oprawach tworzą lampy czy punkty świetlne. Jednym z rodzajów takich zestawów są panele LED. Są to lampy, które są następcami zestawów złożonych ze świetlówek. Dzięki swojej konstrukcji dają całkowicie jednolitą powierzchnię świecenia i są bardzo estetyczne. Mogą być montowane na sufitach i ścianach. Miejsca, gdzie zobaczymy panele LED to biura, galerie handlowe, restauracje. Coraz częściej pojawiają się także w domach i mieszkaniach. Ściana z panelami LED w kuchni czy łazience tworzy nie tylko jasne wnętrze, ale też nadaje mu przyjazny klimat. Łatwość montażu (kilka systemów, w zależności od potrzeb) sprawia, że panele LED mogą stanowić nie tylko źródło światła, ale także nowoczesny element dekoracyjny. Wyjątkowość wnętrza podkreślić mogą także panele LED RGB, które emitują światło kolorowe. Taki rodzaj światła podkreśli nastrój i wyeksponuje ważne strefy pomieszczenia.
Panele LED to nowoczesna alternatywa, dla klasycznych opraw oświetleniowych. Emitują rozproszone światło, jednak o dużej mocy co powoduje, że pomieszczenia są jasne i równomiernie oświetlone. Są bezpieczne, nie nagrzewają się, są długotrwałe i ekonomiczne. Zalety paneli LED powodują, że stają się poważną konkurencją dla innych systemów oświetlenia. Warto zainteresować się panelami LED, ponieważ ich zastosowanie jest uniwersalne. Sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu, ale także w miejscach o bardziej tradycyjnym charakterze.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.