Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
W sklepach znajdziemy wiele rodzajów odkurzaczy, które będą się różnić konstrukcją, przeznaczeniem oraz mocą ssania. Jeśli zależy nam na sprzęcie uniwersalnym, który sprawdzi się nie tylko do odkurzania mieszkania, ale też do prac remontowych, w warsztacie, biurze, a nawet w ogrodzie, powinniśmy wybrać odkurzacz przemysłowy.
Być może trudno w to uwierzyć, ale odkurzacz przemysłowy, szczególnie ten w typie warsztatowo-domowym, nie różni się zbyt od swojego domowego odpowiednika. Urządzenie to posiada standardowej mocy silnik oraz specjalną turbinę zasysającą powietrze, które to elementy są ukryte pod estetyczną obudową. Zanim jednak zdecydujemy się na wymianę starego sprzętu na nowy, warto dokładniej przejrzeć dostępny asortyment, by wybrać taki, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.
Na co szczególnie powinno się zwrócić uwagę?
Moc i wydajność Odkurzacz przemysłowy, używany w warsztacie czy garażu, powinien mieć moc przynajmniej 1200 W. Choć te największe, używane z reguły do sprzątania ogromnych hal produkcyjnych, mogą mieć moc prawie trzy razy większą, bo wynoszącą 3000 W. Z kolei taki domowy może mieć mniejszą moc, z reguły jest to około 1000 W. Ponieważ te większe modele bywają ciężkie, gdyż są wyposażone w więcej niż jeden silnik, istotne jest, by miały odpowiednio długi kabel zasilający oraz wytrzymałe kółka, ułatwiające przesuwanie z miejsca na miejsce. Zwróćmy też uwagę na kształt rury do sprzątania, czy jest teleskopowa, czy w wyposażeniu są dodatkowe nakładki, umożliwiające dotarcie w nawet najmniejsze zakamarki.
Sprzęt szyty na miarę
Odkurzacz przemysłowy, który ma być uniwersalny, musi mieć odpowiednie parametry. Ze względu na zastosowanie oraz rodzaj prac, przy których będzie używany.
Wyróżnia się takie odkurzacze jak:
- do gipsu, które świetnie poradzą sobie w trakcie prac remontowych,
- kominkowe do usuwania popiołów,
- łatwe w obsłudze bezworkowe,
- z funkcją przełączania na tryb dmuchawy, co będzie szczególnym ułatwieniem podczas jesiennych prac w ogrodzie,
- z regulacją siły ssania,
- elektryczne, które są zasilane z sieci lub ładuje się akumulator.
Bezpieczeństwo pracy
W pracy czy w domu mamy do czynienia z różnego rodzaju substancjami, szczególnie tymi pylącymi. Od kawy, która nam się rozsypała na kuchennej podłodze, przez ziemię, po gips czy skrawki drewna. Do każdego z tych rodzajów pyłów, powinniśmy dobrać odpowiedni filtr przeciwpyłowy, który będzie przeznaczony do konkretnego rodzaju substancji. Prawidłowo dobrany filtr, zagwarantuje nam bezpieczeństwo używania naszego odkurzacza w każdej sytuacji oraz ochroni silnik. Ze względu na stężenie pyłów wyróżniamy ich trzy klasy:
L – pyły o niskiej szkodliwości, np. kurz domowy, ziemia czy wapno,
M – pyły o średniej szkodliwości np. gips, cement, beton, opiłki drewna,
H – pyły o wysokiej szkodliwości, np. azbest, pleśń i resztki z wełny mineralnej.
Wybierając sprzęt do domu czy do pracy, zwróćmy uwagę na jeszcze jeden parametr, czyli energooszczędność. Wybierając te o wyższej klasie, zyskamy dobry sprzęt i oszczędzimy sobie bólu głowy podczas płacenia comiesięcznych rachunków za prąd.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.