Żurawie hydrauliczne to sprzęt zaprojektowany w taki sposób, że doskonale nadaje się do podnoszenia oraz przenoszenia wielu ciężkich ładunków. Te niezawodne maszyny są wyposażone w wewnętrzny układ hydrauliczny, który umożliwia szybkie i sprawne wykonywanie poszczególnych zadań. Jaka jest budowa oraz zastosowanie żurawi hydraulicznych?
Konstrukcja i działanie żurawi hydraulicznych
Technika hydrauliczna została wynaleziona już w starożytnym Egipcie. To właśnie tam po raz pierwszy został zastosowany sprzęt służący do kierowania wody przez kanały do systemów nawadniających. Pierwszy prowizoryczny żuraw posiadał dźwignię, która do działania wykorzystywała przeciwwagę. Z czasem technologia ta została udoskonalona, a współczesne żurawie hydrauliczne świetnie sprawdzają w wielu gałęziach przemysłu. W przeciwieństwie do mniejszych maszyn dźwigowych, które działają dzięki zastosowaniu silników elektrycznych lub spalinowych, żurawie hydrauliczne są wyposażone w wewnętrzny układ hydrauliczny, który jest wypełniony płynem. Dzięki takiej konstrukcji maszyny te potrafią sprawne podnosić duże oraz ciężkie ładunki.
Pośród wielu z nich można wymienić: kontenery transportowe oraz ciągniki siodłowe, które swym rozmiarem znacznie wykraczają poza rozmiar pozostałych urządzeń dźwigowych. Silniki tych żurawi są napędzane pompą hydrauliczną, która wywiera odpowiednie ciśnienie na znajdujący się w układzie hydraulicznym olej lub płyn. Olej to taka substancja, której nie da się skompresować, zatem przenosi on przykładaną siłę na pozostałe części tej maszyny. Jest ona przekierowywana tam, gdzie jest niezbędna do podniesienia bardzo ciężkiego ładunku.
Wyróżnia się żurawie hydrauliczne stacjonarne oraz mobilne. Pierwsze z nich są wyposażone w kabinę operatora, która jest ustawioną na stalowej podstawie. Z kolei modele mobilne są ustawiane na kołach lub na traktach. Z kabiny tej maszyny operator steruje ramieniem teleskopowym, zwanym wysięgnikiem. Po odpowiednim przymocowaniu ładunku można go bez problemu podnosić na znaczne wysokości.
Jakie jest zastosowanie żurawi hydraulicznych?
Sprzęt ten sprawdza się doskonale niemalże w każdej dziedzinie przemysłu, w której konieczne jest podnoszenie i podawanie bardzo ciężkich ładunków na znaczne wysokości. Żurawie hydrauliczne na kołach lub gąsienicach można bardzo często spotkać:
- na placach budowy
- w magazynach przemysłowych
- na halach produkcyjnych
- w stoczniach
- w przemyśle leśnym
Maszyny o mniejszych rozmiarach doskonale sprawdzają się na pokładach statków oraz ciężarówek. Można je także wykorzystać z powodzeniem w wielu warsztatach oraz podczas wykonywania niebezpiecznych robót na wysokościach. Użycie tego sprzętu pozwala na szybkie i sprawne wykonywanie wielu prac związanych z podnoszeniem ciężarów bez użycia siły ludzkich rąk.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.