Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Stal to jeden z najczęściej stosowanych dziś materiałów w wielu obszarach – od konstruowania budynków, infrastruktury, samochodów i maszyn, aż po proste akcesoria. Jednak nie w każdym przypadku materiał ten można tak po prostu wykorzystać. W szeregu zastosowań musi wykazywać on odpowiednie właściwości. Z tego powodu stal poddaje się obróbce, mającej za zadanie nadać jej konkretne parametry, np. zwiększyć twardość lub poprawić cechy wytrzymałościowe. Jeden z takich procesów to hartowanie. Wyjaśniamy, czy można wykorzystać go w przypadku każdego rodzaju stali.
Na czym polega hartowanie stali?
Na początku warto krótko opisać, czym w ogóle jest hartowanie stali. Taką obróbkę cieplną przeprowadza się w celu wspomnianego zwiększenia twardości materiału, a także uzyskania odpowiednich parametrów wytrzymałościowych. Trzeba jednak wspomnieć, że zahartowana stal zwiększa swoją kruchość. Cały proces wymaga określonej temperatury, która zależy od rodzaju danej stali. Ze względu na sposób nagrzewania materiału wyróżnia się hartowanie objętościowe oraz hartowanie powierzchniowe. Niektóre firmy proponują również próżniowe hartowanie stali.
Czy każdą stal można zahartować?
To, czy stal nadaje się do hartowania, określa się na podstawie jej składu chemicznego, zastosowania oraz właściwości mechanicznych i fizycznych. Materiały dopuszczone do takiego procesu są klasyfikowane według odpowiednich norm. Przyjmuje się, że prawie wszystkie stale konstrukcyjne, zawierające ponad 0,3% węgla reagują na hartowanie i odpuszczanie. Warto w tym przypadku podkreślić, że do każdego rodzaju stopu przewidziane są różne temperatury hartowania.
Nie ma jednej uniwersalnej procedury hartowania dla każdej stali – najpierw trzeba określić jej parametry, a następnie przeznaczenie i ewentualne wykorzystanie danego materiału. Od pożądanych efektów zależy także czas chłodzenia i środowisko, w którym jest ono przeprowadzane – niektóre stale hartowane są w oleju, inne w wodzie a w przypadku jeszcze innych wykorzystuje się np. sprężone powietrze. Firmy wyspecjalizowane w tego typu obróbce powinny doskonale orientować się w doborze poszczególnych parametrów całego procesu. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, warto zawsze dopytać o szczegóły specjalistów tam pracujących.
Czy odpuszczanie stali również zależy od jej rodzaju?
Odpuszczanie stali jest procesem, który trzeba przeprowadzić po każdym hartowaniu. Ma on na celu usunięcie naprężeń, powstających w wyniku obróbki cieplnej materiału. Dzięki temu zwiększa się m.in. twardość stali. Istnieje kilka metod przeprowadzania odpuszczania. Podobnie, jak w przypadku hartowania, zależą one od rodzaju obrabianego materiału oraz pożądanych efektów.
Metody te różnią się przede wszystkim temperaturą, stosowaną podczas całego procesu odpuszczania stali, a także tempem i metodą schładzania. Wyróżnia się trzy podstawowe sposoby przeprowadzania odpuszczania – niskie, średnie oraz wysokie. Dobre firmy, zajmujące się obróbką metali, powinny mieć w swojej ofercie każde z wymienionych rozwiązań.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.