Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Minky to materiał popularny wśród świeżo upieczonych rodziców. Najczęściej stosuje się go do produkcji koców, poduszek i szlafroków dla maluchów. Poznaj właściwości tkaniny minky i sprawdź, co można z niej uszyć.
Materiał minky, przez niektórych nazywany również polarem minky, charakteryzuje się dekoracyjnością i praktycznością. Łączy w sobie cechy bawełny i poliestru – jest wytrzymały, elastyczny, a przy tym pozwala skórze „oddychać”.
Z czego powstaje materiał minky? Rodzaje minky
Minky to materiał syntetyczny. Do jego produkcji wykorzystuje się jedynie włókna poliestrowe. Właściwości materiału minky są jednak inne niż tradycyjnego poliestrowego pluszu lub polaru, które równie chętnie wykorzystuje się przy produkcji tekstyliów dla dzieci.
Tkanina minky spotykana jest w dwóch rodzajach, różniących się między sobą fakturą. Największą popularnością cieszy się materiał z wytłoczonymi wypustkami. Najczęściej spotykane są wypustki w kształcie okrągłych kropek, ale w sklepach można znaleźć też materiał minky np. z wytłoczonymi gwiazdkami lub serduszkami. Drugi rodzaj minky to materiał gładki i jednolity, pozbawiony wypustek.
Materiał minky – właściwości, zalety i wady
Minky to materiał, który ma wiele zalet:
- jest wyjątkowo miękki i przyjemny w dotyku. Produkuje się go z włókien poliestrowych, które są cieńsze od tych bawełnianych i nie powodują przegrzewania;
- jest trwały i odporny na kurczenie się. Przy odpowiedniej pielęgnacji nie utraci swoich właściwości i będzie służył przez wiele lat;
- jest elastyczny i łatwo się rozciąga. Dobrze otula ciało, a po użyciu szybko wraca do swojej wyjściowej formy;
- cechuje się wysoką izolacją termiczną, dlatego świetnie sprawdzi się podczas jesiennych i zimowych mrozów;
- podobnie jak inne tkaniny poliestrowe, materiał minky nie może być prany w temperaturze wyższej niż 30℃, co oznacza, że nie da się go utrzymać w nieskazitelnej czystości. Nawet przy regularnym praniu nie uda się usunąć wszystkich drobnoustrojów. Nie jest to więc materiał bezpieczny np. dla alergików;
- materiał minky nie nadaje się do prasowania. Wysoka temperatura topi i skleja ze sobą poliestrowe włókna, nieodwracalnie niszcząc tkaninę.
Materiał minky – do czego się go używa?
Materiał minky jest popularny głównie wśród rodziców noworodków, niemowląt i małych dzieci. Ze względu na swoje właściwości najczęściej używa się go do szycia kocyków, szlafroków, poduszek, wkładek do wózków oraz miękkich kapci. Produkuje się z niego również narzuty na łóżka i zasłony. Zdarza się, że minky jest łączony z innymi materiałami, np. bawełną.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.