Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Ludzka działalność powoduje zanieczyszczenie powietrza — wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Dym z pieców, szkodliwe opary z palenia śmieci, spaliny samochodów… Wszystko to miesza się z naszym powietrzem, obniżając jego jakość i tworząc smog. Wielkie miasta i miejsca dużej aktywności aut są szczególnie narażone na wysokie zanieczyszczenie powietrza.
Jak można temu zapobiec ? Jednym ze sposobów na zmniejszenie zanieczyszczeń produkowanych przez samochód jest używanie filtru DPF i katalizatora – są one montowane fabrycznie, więc nie trzeba martwić się ich instalowaniem. Co kryje się pod skrótem „DPF”? To filtr cząsteczek stałych, który montowany jest w układach wydechowych silników. W tym samym układzie mieści się także katalizator. Oba te przedmioty zajmują się oczyszczaniem wydobywających się z samochodu spalin. Czym więc różnią się od siebie? To bardzo proste. DPF wyłapuje i magazynuje duże cząsteczki zanieczyszczeń, natomiast katalizator reaguje z tymi cząsteczkami chemicznie.
Co się dzieje, kiedy DPF i katalizator się zapychają? Oczywiście nie są w stanie wtedy poprawnie pracować. Kiedy są zapchane, nie mogą oczyszczać wydobywającego się z samochodu dymu. Obecne w nim substancje w znacznym stopniu zanieczyszczają powietrze i prowadzą do powstawania smogu. W wypadku, w którym widzimy, że nasz filtr nie działa poprawnie, konieczne jest czyszczenie DPF.
W jaki sposób można wyczyścić zapchane DPF i katalizatory? Istnieje wiele sposobów, jednak nie wszystkie są skuteczne lub opłacalne. Omówmy kilka popularnych metod. Regeneracja DPF może nastąpić poprzez samoczynne wypalanie filtra — na dłuższych trasach, przy wyższych stałych obrotach nawet około 2500/3000 obr. Z prędkością 120km/h przez ok godzinę. Ta nieskomplikowana opcja świetnie pozbywa się z DPF sadzy, jednak nie jest w stanie usunąć żadnych innych cząsteczek, przez co jej czyszczenie jest bardzo wybiórcze. Dodatkowo występuje ryzyko uszkodzenia filtra. Czyszczenie DPF może być wykonane także za pomocą ultradźwięków. Filtr zalewa się wtedy specjalnym roztworem, który przenosi ultradźwięki usuwające zanieczyszczenia. Inna opcja to obróbka pneumatyczna, w której filtr czyści się sprzężonym powietrzem. Te opcje nie są jednak polecane, jako że ich skuteczność rzadko przekracza 70%. Najbardziej przyjazną dla środowiska, niezwykle skuteczną, bo regeneracja filtra przywraca do 98% przepustowości! I jest to metoda czyszczenia hydrodynamiczna w urządzeniu profesjonalnym, takim jak FF Solution. To metoda, która pozbywa się bezlitośnie każdego rodzaju zanieczyszczeń. W dodatku jest szybka i bezpieczna dla filtra. FF Solution tworzy innowacyjne i profesjonalne urządzenia, które czynią czyszczenie DPF łatwym i pewnym.
Czystość i dobry stan filtra DPF oraz katalizatora jest niezwykle ważna, jako że ma bezpośredni wpływ na jakość naszego powietrza. Każdy, komu zależy na walce ze smogiem i zapewnieniu dobrego, czystego powietrza, powinien dokładnie dbać o stan swojego filtra w układzie wydechowym. Regeneracja DPF to podstawa i należy zajmować się tym regularnie. Z wielu metod regeneracji warto wybrać tę, która ma stwierdzoną największą skuteczność i radzi sobie z każdym rodzajem zanieczyszczenia. To istotne, żeby jak najbardziej ograniczyć pogarszanie stanu powietrza przez swój samochód. Gdzie można dokonać takiej regeneracji? Odpowiedź jest prosta – w profesjonalnym Serwisie DPF, firma Bogusz z siedzibą w Bielsku-Białej na śląsku zajmuje się czyszczeniem i regeneracją filtrów Dpf & katalizatorów we wszystkich markach samochodów osobowych i dostawczych a nawet ciężarowych. Korzystając z formularza kontaktowego można się umówić na regenerację filtra oraz za sprawdzenie jakości przepływowości.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.