Niemal każdy zetknął się przynajmniej raz z informacjami na temat korzystnego działania zwykłego czosnku. Chętnie dodajemy go do mikstur, pomagających nam odzyskać dobre samopoczucie w razie grypy i przeziębienia. Jednak okazuje się, że czosnek niedźwiedzi przewyższa swój pospolity odpowiednik właściwościami, bardzo cennymi dla naszego organizmu.
Czosnek cygański lub cebula czarownic, jak popularnie nazywa się tę roślinę, stanowi skuteczne lekarstwo na wiele dolegliwości. Dlatego też czosnek niedźwiedzi coraz częściej jest spotykany w przydomowych ogródkach. Co prawda występuje też w lasach, jednak tam jest objęty ochroną częściową — nie możesz go tam zbierać. Nie ma za to żadnych przeszkód do tego, by uprawiać go na własną rękę.
Właściwości lecznicze czosnku niedźwiedziego
Na początek uzgodnijmy jak wygląda czosnek niedźwiedzi. Porównywanie liści czosnku niedźwiedziego do konwalii jest bardzo uzasadnione — obie rośliny wyglądają na pierwszy rzut oka bardzo podobnie. W odróżnieniu od czosnku pospolitego, niedźwiedzi nie wytwarza ząbków. Właśnie jego liście, porównywane do wcześniej wspomnianej konwalii stanowią cenny składnik diety oraz lekarstwo na wiele dolegliwości.
Czosnek niedźwiedzi stanowi skuteczną tarczę dla organizmu przed działaniem wolnych rodników. Czosnek pospolity jest wyprzedzany przez swojego liściastego konkurenta również tym, że skutecznie usuwa toksyny z organizmu, usuwając związki nikotyny. Liście czosnku niedźwiedziego dodawane do domowego syropu na kaszel wspomagają rozrzedzanie wydzieliny. Skuteczniej od tradycyjnego czosnku reguluje także pracę układu pokarmowego i ilość cholesterolu w organizmie. Zmniejsza on także ryzyko zakrzepów. Czosnek niedźwiedzi wykazuje także silne działanie bakteriobójcze. Szereg właściwości leczniczych poszerza także naturalna ochrona układu pokarmowego przed pasożytami.
Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi?
Wiedząc co nieco o czosnku niedźwiedzim, być może zechcesz spróbować posadzić go w swoim ogródku. Możesz kupić sadzonki przez internet lub spróbować go wysiać. Pędy czosnku niedźwiedziego lubią zacienione miejsca i żyzną glebę. Liście mają czosnkowy zapach, więc bez trudu da się je odróżnić właśnie na podstawie charakterystycznej woni, którą wydzielają. Roślina nie sprawi Ci żadnych problemów. Aby prawidłowo rosła, należy posadzić ją w grupie kilku sadzonek, w odległości blisko 30 cm od siebie. Czosnek niedźwiedzi jest mrozoodporny, więc bez trudu przetrwa nawet najbardziej srogą zimę.
Czy czosnek niedźwiedzi może komuś zaszkodzić?
Ziele co prawda wspomaga wydzielanie żółci oraz ogólnie, działanie układu pokarmowego, jednakże nie powinny go jadać osoby z chorobą wrzodową. Z podawaniem go dzieciom powinno się wstrzymać do ukończenia przez nie przynajmniej 12 roku życia. Również kobiety w ciąży i matki karmiące powinny skonsultować jego przyjmowanie ze swoim lekarzem.
Na rynku są dostępne kapsułki z czosnkiem niedźwiedzim. Przyjmując je, nie powinno się przekraczać zalecanej na opakowaniu dawki, która zwykle wynosi jedną kapsułkę dziennie (ok. 200 mg). Pomimo jego wielu właściwości zdrowotnych nie powinno się przekraczać zalecanej dawki.
Związki siarki w czosnku niedźwiedzim sprawiają, że poprawia on stan skóry, włosów i paznokci, można zatem używać go jako skutecznej broni przed łamliwymi paznokciami i problematyczną cerą. Można stosować go zewnętrznie, w postaci okładów, jak również dodatek do makaronów, sosów i zup. To zatem wyjątkowo wszechstronne ziele, które warto wprowadzić do swojej diety.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.