Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Docieplenie starej kamienicy, która została w dodatku wpisana w rejestr zabytków, to złożone wyzwanie, które wymaga zastosowania specjalistycznych materiałów termoizolacyjnych oraz korzystania ze specyficznych rozwiązań technologicznych. W szczególności wtedy, gdy fasada kamienicy ma wiele detali architektonicznych, których nie można naruszyć. Prace termoizolacyjne dla takich budynków są zwykle przeprowadzane przez specjalistyczne firmy i jest to dość kosztowne. Nie ma racji bytu zastosowanie tutaj styropianu ani wełny na elewację frontową, niewiele można również najczęściej zrobić z oknami, które wychodzą na ulicę od frontu. Stosuje się wtedy docieplenie ścian kamienicy od wewnątrz, za pomocą nowoczesnej, bardzo cienkiej płyty z pianką rezolową. Dodatkowo, korzysta się ze specjalnych tynków termoizolacyjnych. Wymienia się okna na takie, które są dopasowane do historycznego rytu kamienicy i jednocześnie spełniają najwyższe normy związane z przepuszczalnością ciepła. Wszystko to musi jednocześnie odbywać się przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań pozwalających na sprawną wentylację wnętrz kamienicy.
Przed termomodernizacją zabytku, zróbmy pomiary kamerą termowizyjną
Przed rozpoczęciem prac, dokonuje się dokładnych pomiarów termowizyjnych, które mają na celu ustalenie, przez które przegrody lub szpary wycieka najwięcej ciepła. Często są to oczywiście nieszczelne okna, źle wykonane drzwi, czy miejsca styku ścian ze stropem, zwłaszcza jeśli bezpośrednio nad badaną kondygnacją jest strych z dziurawym dachem. Jednak zdarza się również, że sama ściana frontowa jest dużą powierzchnią odbierającą ciepło. Bardzo ważne jest, aby prace nad oceną sytuacji oraz wykonawstwo zlecenia na docieplenie kamienicy firma przeprowadzili fachowcy z doświadczeniem nad tego typu obiektami. Bardzo dobre opinie zbiera JMA Partner, czyli wrocławska firma specjalizująca się w termomodernizacji obiektów historycznych, znajdujących się pod ochroną konserwatora, wymagających nowoczesnego docieplenia nawet przy dużym zawilgoceniu i zasoleniu ścian.
Dofinansowanie na docieplenie starej kamienicy – kiedy mamy szansę je uzyskać?
Mimo że kupno mieszkania w kamienicy zakwalifikowanej jako zabytek zapala czerwoną lampkę większości inwestorom, to trzeba jednak przyznać, że gdy marzymy o mieszkaniu w zabytkowej części miasta, zdecydowanie lepiej jest celować właśnie w obiekty wpisane na listy zabytków niż te, które jedynie znajdują się w strefie ochrony konserwatora. Na termomoderniację zabytków można bowiem otrzymać dofinansowanie z lokalnych urzędów. Jeśli chodzi o obiekty znajdujące się jedynie w strefie ochronnej, niestety nie ma takiej możliwości i cały koszt docieplenia jest w rękach wspólnoty.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.