Dziś w branży nieruchomości oraz w wielu projektach inwestycyjnych nie stosuje się już zwykłych rzutów 2D do zobrazowania tego, jak może wyglądać dany obiekt. Coraz częściej stawia się na trójwymiarowe modele budynków, które pozwalają lepiej zwizualizować wygląd danej nieruchomości, a także układ pomieszczeń czy wielkość poszczególnych elementów. Wciąż jednak wiele osób zastanawia się, czy tego typu modele są dokładne. Jak się je tworzy? Wyjaśniamy najważniejsze wątpliwości.
Jak tworzy się dokładne modele budynków 3D?
Jeszcze do niedawna projektowanie obiektów na podstawie rysunków 2D było standardem w wielu branżach. Jednak obecna technologia komputerowa oraz nowoczesne sprzęty pozwalają tworzyć realistyczne, niemal zgodne z rzeczywistym wyglądem, modele budynków 3D. Możliwe jest to np. dzięki technologii skanowania laserowego, w której łatwo przechwycić i przetworzyć ogromne zbiory danych, dotyczące określonego obiektu. Nazywamy je chmurami punktów. Ten rodzaj danych radykalnie zmienił podejście do modelowania oraz tworzenia wizualizacji.
Zaawansowane chmury punktów wykorzystuje się w modelowaniu informacji o budynku (BIM). Aby wygenerować bogaty w dane i dokładny model budynku 3D, wspomniana chmura musi zostać przekształcona w siatkę, z której następnie można stworzyć model BIM. Zawiera on funkcjonalne informacje o całym obiekcie, wszystkie zawarte w jednej bazie danych. Wykorzystanie metody wirtualnego mapowania budynków umożliwia sprawny transfer informacji oraz łatwiejszą koordynację działań między zespołami, pracującymi nad danym projektem. To coraz częściej spotykane rozwiązanie w branży architektonicznej, inżynieryjnej i budowlanej. Nie bez znaczenia jest również dokładność tego typu modelowania oraz wierne odwzorowanie wyglądu obiektów.
Jak dokładne mogą być modele budynków 3D?
Dokładność w BIM jest kluczową cechą ogólnej jakości modelu budynku 3D. W ostatnich latach została ona znacznie poprawiona, ponieważ zamiast tradycyjnych metod pomiaru ręcznego stosuje się nowoczesne skanery laserowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu eliminuje się wiele wyzwań oraz skraca czas zbierania danych. Standardowy pomiar może zostać wykonany z dokładnością do ok. 8 mm! W bardziej zaawansowanych projektach zwiększa się precyzję do nawet 3 mm. Wykorzystując tę technologię, można więc tworzyć bardzo realistyczne modele budynków 3D, zawierające wiele przydatnych dla inwestorów, architektów, inżynierów czy deweloperów informacji.
Gdzie wykorzystuje się modele budynków 3D?
Zastosowanie dokładnych trójwymiarowych modeli budynków jest bardzo szerokie. Przede wszystkim można wykorzystać je w branży deweloperskiej w licznych procesach marketingowych, sprzedażowych oraz modernizacyjnych lub remontowych. Dla przykładu – gdy planowana jest renowacja starej kamienicy, która następnie zostanie przeznaczona do sprzedaży jako odnowiony budynek wielomieszkaniowy, przed przeprowadzeniem prac konieczna będzie inwentaryzacja budowlana Kraków to miasto, w którym często korzysta się w tym celu ze skanowania laserowego, by wymodelować dany obiekt i tym samym ułatwić cały proces remontu czy modernizacji. Modele budynków 3D są używane również w planowaniu nowych inwestycji, analizie zacienienia lub nasłonecznienia danego miejsca czy opracowywania zagospodarowania określonego terenu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.