Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Domy szkieletowe, inaczej nazywane kanadyjskimi, powstają przy użyciu wysokiej jakości drewna i zastosowaniu najnowszych technologii. Prawidłowo wzniesione, gwarantują bezpieczeństwo i komfort mieszkania. W naszym artykule podpowiadamy, jak powinny być budowane ściany wewnętrzne w domach drewnianych, aby ich konstrukcja była solidna i przetrwała długie lata.
Prawidłowa konstrukcja ścian wewnętrznych
Ściany nośne składają się z systemu słupów opartych na poziomej belce – podwalinie, która zakotwiona jest w fundamencie. Słupki o odpowiednio dobranym przekroju rozstawia się w odstępach 40 lub 60 cm w osi. Przestrzenie między nimi wypełnia się materiałem izolacyjnym, który chroni przed zimnem i wilgocią, a także hałasem. Od środka domu materiał izolacyjny osłaniany jest zwykle paroizolacyjną folią. Następnie wykańcza się ściany cementowo-włóknowymi płytami fermacell, które są powszechnie wykorzystywane w systemach suchej zabudowy i gwarantują odpowiednią ogniotrwałość oraz odporność na wilgoć.
Wewnętrzne ściany działowe w domach kanadyjskich buduje się w podobny sposób, jak ściany nośne. Zwykle jednak są o połowę cieńsze (mają od 10 do 12 cm). Wznoszone są z profili drewnianych, wypełnianych warstwą wełny mineralnej, stanowiącej doskonałą izolacją cieplną. Ponieważ konstrukcja domów kanadyjskich opiera się przede wszystkim na litym drewnie, to bardzo ważny jest jego właściwy wybór. Drewno powinno być z drzew iglastych. Musi także zostać poddane odpowiedniemu procesowi suszenia. Prawidłowo osuszone drewno to gwarancja braku zarodników grzybów i larw owadów.
Dlaczego budowanie domów kanadyjskich to dobre rozwiązanie?
Domy kanadyjskie zyskały w ostatnich latach ogromną popularność w wielu różnych krajach. Dzięki procesowi „suchej” budowy, obiekty te stwarzają wiele możliwości wznoszenia ich w każdych warunkach atmosferycznych. Budowa domów szkieletowych nie ma negatywnego wpływu na zanieczyszczenie środowiska – proces przetwarzania drewna (głównego surowca budowlanego w tej technologii) nie wymaga wyprodukowania nowych materiałów. Co więcej, drewno poprzez proces „oddychania” tworzy niepowtarzalny mikroklimat wewnątrz budynku, który wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie.
Jak mówi pracownik firmy ITS oferującej budowę szkieletowych domów drewnianych: „Budując domy kanadyjskie zarówno inwestor, jak i osoby, które nadzorują budowę, powinny zwrócić uwagę na jakość materiału stosowanego na drewnianą konstrukcję. Drewno o wilgotności powyżej 18 – 19% niestrugane to duże prawdopodobieństwo wielu problemów w przyszłości dotyczących kurczenia i paczenia się elementów”.
Decydując się na wybudowanie szkieletowego domu kanadyjskiego, zaleca się skorzystanie z oferty jedynie sprawdzonych firm zajmujących się takimi czynnościami. Domy wykonane w odpowiedniej technologii to gwarancja wygodnego użytkowania na wiele lat.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.