Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Specjalistyczny przemysł wymaga specjalistycznych rozwiązań w celu uzyskania wysokiej jakości komponentów. Właśnie dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się nawęglanie gazowe, nazywane też atmosferycznym. Dużo lepszym wyborem jest jednak alternatywna – próżniowa – metoda. Przyjrzymy się jej bliżej w niniejszym wpisie.
Kiedy powstało nawęglanie próżniowe i na czym polega?
Pierwsze prace laboratoryjne nad tą metodą były prowadzone już w latach 60. ubiegłego wieku, ale na wdrożenia przemysłowe trzeba było czekać do początku lat 70. Próby okazały się nad wyraz udane, co sprawiło, że nawęglanie stali szybko rozpowszechniło się na całym świecie.
Proces polega na dyfuzyjnym nasyceniu węglem warstwy powierzchniowej metalu. Węgiel powstaje poprzez dysocjację (rozpad termiczny) węglowodorów, takich jak propan, acetylen czy etylen. W ten sposób uzyskuje się jego wysokie stężenie w wyjątkowo krótkim czasie – jak na tego typu technologię. Mowa o 3-20 godzinach w zależności od grubości warstwy powierzchniowej. Nawęglanie próżniowe przeprowadza się, jak sama nazwa wskazuje, w warunkach próżni. Ciśnienie sięga nawet 20 mbar, a temperatura ok. 900ºC.
Nawęglanie stali – najważniejsze zalety
Dlaczego właściwie próżniowe nawęglanie jest tak przydatne? Z co najmniej kilku powodów. Pierwszym z nich jest brak utleniania wewnętrznego, co oznacza większą twardość powierzchni, a także zwiększoną wytrzymałość zmęczeniową. Technologia sprawdza się ponadto w nawęglaniu długich, nieprzelotowych otworów, a finalne stężenie węgla jest pod ścisłą kontrolą wykonawcy. Nie ma więc mowy o żadnych błędach podczas nawęglania próżniowego.
Co więcej, nawęglanie należy do bardzo czystych procesów. W jego wyniku detale stają się jasne. Nie mają żadnych przebarwień, plam czy chropowatości. A to oddala konieczność zastosowania mycia postprocesowego. Estetyka wykonania nie ma sobie równych.
Gdzie przydaje się nawęglanie?
Istnieje kilka branż, które korzystają z tej technologii praktycznie na co dzień. Dotyczy to zwłaszcza przemysłu motoryzacyjnego, który nie poradziłby sobie bez specjalistycznych kół zębatych, wałków, przekładni, dysz, pierścieni i wielu innych elementów uzyskiwanych poprzez nawęglanie. Pokrewną branżą jest lotnictwo. Obudowy osłony silników i pozostałe części samolotów również muszą spełniać rygorystyczne normy wytrzymałościowe, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Poza tym nawęglanie stali przyda się wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się metale o zawartości węgla poniżej 0,25%.
U kogo zamówić profesjonalne usługi obróbki cieplnej?
Polecamy nasze usługi w tym zakresie. Dysponujemy nowoczesnym parkiem maszynowym oraz wykwalifikowaną kadrą pracowników, dzięki którym możemy wykonać nawet najbardziej skomplikowane projekty. Proponowane przez nas usługi obróbki cieplnej charakteryzują się wysoką jakością oraz przystępną ceną.
Zapraszamy wobec tego do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej o tym, co mamy do zaoferowania. Odpowiemy na każde pytanie dotyczące nawęglania stali.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.