Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wybór odpowiedniego materiału na obudowę kominka nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny marmur, czy też warto odkryć potencjał, tkwiący w trawertynie i granicie. Dlatego też postaramy się przybliżyć najważniejsze właściwości kamieni, dzięki czemu będziesz mógł podjąć lepszą, a z pewnością bardziej świadomą decyzję.
Dlaczego akurat kamień?
Kominek na stałe wpisał się już w aranżację naszych salonów. Jest on na ogół sercem domu, w którego blasku grzeją się domownicy, ciesząc się bijącym od ognia ciepłem. Nic dziwnego, że większość z nas przykłada sporą wagę do aranżacji kominka, która powinna wpisywać się w wygląd pomieszczenia i komponować się z jego wystrojem. Poszukując najlepszych pomysłów, warto zwrócić się w stronę naturalnego kamienia. Jest on niepalny, a przy tym całkowicie odporny na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury, które nie spowodują nieestetycznych pęknięć czy deformacji na trwałym materiale. Co najważniejsze, również czas nie odciska na nim swojego piętna. Wprost przeciwnie, kamienie wraz z biegiem kolejnych lat pokrywają się patyną, co nadaje im szlachetnego wyrazu i klasycznego piękna. I choć kominki wykonane z kamienia są nieco droższe, warto zdecydować się na taką inwestycję, by móc cieszyć się z jej efektów nawet przez kilkadziesiąt lat. Przekonało się o tym już wielu klientów firmy Kominki Wrocław LEXUS – projekt i montaż kominków z kamienia, którzy docenili elegancję, styl i efektowność tradycyjnych rozwiązań.
Który kamień wybrać na obudowę kominka?
Jeśli zastanawiasz się, który kamień najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego kominka, musisz przeanalizować kilka ważnych aspektów. Aby ułatwić podjęcie tej decyzji, przygotowaliśmy krótkie kompendium wiedzy o dostępnych na rynku materiałach:
- Granit – piękno ukryte w kamieniu
Granit znany jest ze swojej trwałości. Jest to kamień odporny na uszkodzenia mechaniczne i nieestetyczne zarysowania. Granitu nie zniszczy woda ani chemiczne preparaty, stosowane do czyszczenia kominka. Co więcej, na rynku dostępna jest bogata paleta kolorystyczna tego właśnie materiału, dzięki czemu można go idealnie wkomponować w każdą aranżację pomieszczenia. Niestety, takie rozwiązanie ma również swoje wady. Granit bowiem jest trudny w obróbce, co z kolei determinuje jego cenę.
- Marmur – ponadczasowa elegancja
Marmur wykorzystywany jest w budownictwie już od wieków. Nic dziwnego, bo to nie tylko efektowne, ale również i stwarzające wiele możliwości rozwiązanie. Jego największą zaletą jest łatwość tworzenia harmonijnych kompozycji z każdą aranżacją – od tej najbardziej tradycyjnej, aż po nowoczesne wystroje wnętrz. W tych drugich idealnym rozwiązaniem będzie marmur z Włoch, cechujący się elegancją i uniwersalizmem. Aby jednak móc cieszyć się jego pięknem przez długie lata, konieczne będzie zastosowanie impregnatu, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na jasne kolory kamienia.
- Trawertyn – potencjał prostych rozwiązań
Trawertyn to odmiana wapienia, która zachwyca przede wszystkim oryginalną strukturą, dzięki której nabiera on walorów dekoracyjnych. To wyjątkowo proste, a zarazem bardzo efektowne rozwiązanie. Niestety, jak w przypadku pozostałych kamieni, ma ono również swoje minusy. Struktura trawertynu, choć niezwykle piękna, doskonale chłonie zanieczyszczenia, co szybko odbija się na jej wyglądzie zewnętrznym. Dlatego też warto wszystkie zagłębienia wypełnić dedykowaną takim celom żywicą, która nie tylko stworzy warstwę ochronną, ale również zapobiegnie gromadzeniu się zabrudzeń.
Które rozwiązanie będzie najlepsze?
Jak widać, jeśli chodzi o obudowy kominkowe, nie istnieje uniwersalne rozwiązanie, pozbawione wszelkich wad. Nic dziwnego, że ostateczny wybór może okazać się skomplikowany. Mamy jednak nadzieję, że nieco ułatwiliśmy podjęcie decyzji, a stworzona na jej podstawie aranżacja przyczyni się do zbudowania ciepła domowego ogniska również i w Twoim domu.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.