Biuro powinno być nie tylko nowoczesną i estetyczną przestrzenią do pracy. Warto bowiem pamiętać, że w ujęciu bezpieczeństwa i komfortu zdecydowanie ważniejsze są np. systemy wentylacji, których zadaniem jest odprowadzać stare powietrze, zastępując go nowym – świeżym i bezpiecznym. Wentylacja przyczynia się do doskonałych warunków pracy, w tym do zapewniania komfortu termicznego. Urządzasz biuro i chcesz uwzględnić ten komfort? Zastanawiasz się jaka instalacja zapewni ci idealny mikroklimat, a przy tym wykaże się efektywnością i energooszczędnością? Jeśli tak – koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.
Wentylacja biurowa a przepisy
O zasadach i normach związanych z przeprowadzaniem i planowaniem wentylacji biurowej związane jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. To tam znajdziesz dokładne wytyczne w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dodatkowe kwalifikatory dostępne są w Polskich Normach: PN-83/B-03430/Az3:2000 oraz PN-73/B-03431.
Warto w tym miejscu przekreślić, że normy dot. budynków biurowych są bardziej restrykcyjne niż normy dot. budynków mieszkalnych. Wynika to głównie z faktu, że firmowe budynki wielokondygnacyjne narażone są na większe wytwarzanie CO2 – nie tylko przez pracowników, ale także przez urządzenia. Ryzyko zanieczyszczenia powietrza jest szczególnie niebezpieczne w zamkniętych przestrzeniach, gdzie pracownicy pracują umysłowo i mogą szybko odczuwać dolegliwości ze strony układu oddechowego i nerwowego.
Parametry w pomieszczeniach biurowych
Obecnie wskazuje się, że stężenie CO2 w pomieszczeniu biurowym nie powinno przekroczyć 0.1% objętości powietrza. Co właśnie – stężenie dwutlenku węgla jest kluczowym parametrem, a nie – jak można by sądzić – poziom tlenu. Stężenie CO2 uzależnione jest więc od m.in. ilości osób, przebywających w pomieszczeniu, sprzętu i efektywności wentylacji.
Biorąc pod uwagę, że człowiek oddycha powyżej 12 razy na minutę – wdychamy nawet po 7l powietrza na dobę. Tak duże parametry wymagają więc doskonałej cyrkulacji, która pozwoli odprowadzić produkty oddychania na zewnątrz pomieszczenia.
Wentylacja w biurze – na co zwrócić uwagę?
Podstawą jest oczywiście efektywność zastosowanych systemów. To dzięki nim stworzysz bezpieczne i higieniczne miejsce pracy. Zgodnie z przepisami:
- Temperatura powietrza nie może być niższa niż 18 stopni,
- Wilgotność względna powinna utrzymywać się na poziomie >40% (najlepiej 45%),
- Należy zapewnić stałą wymianę powietrza i jednocześnie – nie powinny występować przeciągi,
- Strumień powietrza wentylatora nie powinien być skierowany na stanowisko pracy,
- Urządzenia nie powinny by głośne,
- Wentylatory pokojowe i biurowe nie powinny drgać.
Oprócz tego należy regularnie wykonywać pomiarów temperatury i stężenia CO2. Jeśli istnieje taka możliwość – systemy powinny być konfigurowane pod potrzeby i charakterystykę danego pomieszczenia.
Biorąc pod uwagę wszystkie te wytyczne i polskie prawo – najlepiej sprawdzi się wentylacja mechaniczna (w dużych open space’ach) lub naturalna (w niewielkich biurach). Warto także zainwestować w klimatyzację, która zwiększy komfort cieplny.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.