Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Domki holenderskie z roku na rok zyskują w Polsce coraz większą popularność. Pierwsze tego typu konstrukcje przywędrowały do naszego kraju ponad 10 lat temu z Holandii, Anglii oraz Belgii i bardzo szybko stały się jedną z ciekawszych i najtańszych opcji na własne miejsce letniskowe. Domki holenderskie to również rozwiązanie, które często zastępuje tradycyjny, murowany dom lub mieszkanie w bloku. Jeśli interesuje Cię tematyka domków holenderskich lub planujesz zakup jednego z nich, koniecznie przeczytaj dalszą część tekstu.
Jak skonstruowane są domki holenderskie?
Konstrukcja domków holenderskich opiera się na stalowej ramie z kołami, z kolei ściany oraz dach wykonane są w stosunkowo lekkiej technologii szkieletowej wraz z niewielką izolacją. Zewnętrzną część domków powstaje z sidingu, blachy lub deski drewnianej, z kolei okna w tego typu konstrukcjach są zazwyczaj jednoszybowe lub plastikowe.
Środek każdego domku holenderskiego wygląda analogicznie jak w przypadku tradycyjnych domów i mieszkań. Oznacza to, że znajdziemy tu łazienkę, salon z aneksem kuchennym oraz kilka sypialni, a nawet taras. Tego typu całoroczne domki holenderskie wyposażone są we wszystkie niezbędne media, takie jak ogrzewanie, instalacja elektryczna oraz wodno-kanalizacyjna, dzięki czemu domek taki może służyć nam przez cały rok.
Czy domki holenderskie obowiązują przepisy budowlane?
Domki holenderskie to ciekawe konstrukcje, które z uwagi na koła bardzo często mylone są z przyczepami kempingowymi. W rzeczywistości domki nie mają tablic rejestracyjnych, nie muszą przechodzić badań technicznych, a co za tym idzie, nie są dopuszczone do ruchu, a więc nie podlegają przepisom prawa ruchu drogowego. Co więcej, ich transport może odbywać się jedynie za pomocą lawety.
Czy to oznacza, że domki holenderskie podlegają przepisom budowlanym? Odpowiedź brzmi TAK. Pomimo iż w przepisach nie występuje wprost nazwa “domki holenderskie”, to są one traktowane jako “tymczasowy obiekt budowlany”. Tym samym, stawiając tego typu konstrukcje na swojej działce, musimy ten obiekt zalegalizować poprzez przejście odpowiedniej procedury.
W jaki sposób zalegalizować domek holenderski?
Przed ustawieniem domku holenderskiego na działce należy ten fakt zgłosić w odpowiednim urzędzie. Należy to zrobić na 21 dni przed wraz z dostarczeniem odpowiednich dokumentów i jeśli Nadzór Budowlany nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, możemy bez przeszkód stawiać swój domek na wybranej działce.
Czy w Polsce można korzystać z domku holenderskiego całorocznie?
Mobilne domki to konstrukcje przypominające małe domy lub mieszkania w bloku. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy również w naszym kraju można w takim domku holenderskim mieszkać przez cały rok. Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na stronie https://www.mobilnedomkins.pl/czy-da-sie-mieszkac-w-domku-holenderskim.html, gdzie dokładnie opisano ten temat.
Nadmienimy jedynie, że odpowiednio izolowany termicznie domek holenderski może nam służyć przez cały rok, o ile zostanie ustawiony na działce zgodnie ze wspomnianymi wcześniej przepisami. Konstrukcja taka posiada, bowiem wszelkie niezbędne do życia media, a swoją powierzchnią często przypomina popularne obecnie kawalerki.
Podsumowując, domek holenderski to wyjątkowo atrakcyjne rozwiązanie dla osób poszukujących niedrogich i szybkich rozwiązań budowlanych. Wybór gotowej konstrukcji w cenie dużo niższej niż zakup mieszkania w bloku to szybki sposób na uzyskanie wymarzonego miejsca letniskowego, a nawet małego domu do całorocznego przebywania.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.