Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Siarczany od lat są wykorzystywane w przetwórstwie winiarskim, a także owocowo – warzywnym. Mają one działanie przeciwutleniające i konserwujące i pozwalają na przedłużenie terminu przydatności poszczególnych produktów. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.
Czym są siarczany?
Siarczany to związki, które zapobiegają rozwojowi bakterii, a także pleśni i drożdży, są to też świetne środki przeciwutleniające. Ich największa skuteczność występuje w kwaśnym środowisku.
Dzięki zastosowaniu siarczanów owoce suszone zachowują swoją naturalną i atrakcyjną barwę. Nie dochodzi do brązowienia czy powstawania plam.
Dopuszczalne normy siarczanów
Wiele informacji na temat siarczanów, a także ofertę dotyczącą ich zakupu można znaleźć na stronie https://chem-sklep.pl/. Warto jednak zaznaczyć, że aby siarczany spełniły swoje zadanie i były bezpieczne dla konsumentów, konieczne jest przestrzeganie określonej dawki. Dzienna doza nie powinna przekraczać 0,7 mg na kilogram masy ciała.
Przedawkowanie siarczanów może być szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci.
Siarczany a zdrowie
Jak wspomniano wcześniej siarczany nie są szkodliwe dla zdrowia, jeżeli przestrzega się określoną normę. W niektórych przypadkach mogą one jednak wywołać reakcje alergiczne objawiające się np. pokrzywką, świądem czy nawet trudnościami z oddychaniem.
Siarczany mogą także podrażnić przewód pokarmowy. Do innych konsekwencji ich stosowania należą też biegunki, wzdęcia i bóle brzucha.
Gdzie występują siarczany?
W niektórych produktach siarczany występują naturalnie. Można tutaj wymienić m.in. szparagi, szczypiorek, jajka, łosoś, czosnek, sałatę, cebulę, soję czy pomidory. Natomiast dodaje się do win i innych produktów, które przechodzą proces fermentacji, a także do przetworów z warzyw i owoców.
Szczegółowa lista produktów, do których dodaje się siarczany jest bardzo długa. Warto więc sprawdzać informacje zawarte na opakowaniach poszczególnych produktów. Warto także zaznaczyć, że te same produkty pochodzące od jednych producentów mogą mieć w swoim składzie o wiele mniej siarczanów niż ich odpowiedniki z innej półki. Należy mieć to na uwadze i dokonywać świadomych zakupów.
Dzięki siarczaną różne produkty spożywcze przez dłuższy czas są utrzymane w dobrym stanie, nie psują się i nie tracą smaku oraz kolory. Jednak nadmiar tych związków chemicznych może być szkodliwy dla zdrowia. Warto mieć to na uwadze i dokonywać każdego dnia świadomych i przemyślanych wyborów.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.