Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Na rynku dostępne są dwa czołowe rozwiązania w zakresie systemu odprowadzania wody deszczowej z dachu, zewnętrzny układ rynien jest typowy dla domów tradycyjnych, bezokapowy z kolei – dla budowli nowoczesnych. Należy jednak pamiętać, że kluczowe jest to, czy rynny dachowe są solidne. Jeśli nie, żaden ich rodzaj nie będzie miał większego znaczenia. Najważniejsza jest dobra jakość, dlatego warto wiedzieć, jak ją rozpoznać.
Kluczowe cechy rynien dachowych
„Zewnętrzny układ rynien jest od lat metodą bardzo powszechną, na popularności zyskują też bezokapowe systemy rynnowe. Na sam początek warto się jednak zastanowić nad materiałem, z którego mają być wykonane wybrane przez nas rynny. Poza tym istotne jest to, czy dany produkt jest szczelny” – podpowiada ekspert z firmy Dachlux z Warszawy.
Solidne rynny dachowe powinny się cechować kilkoma cechami, dobrze, gdyby były:
- trwałe,
- odporne na korozje,
- odporne na negatywny wpływ czynników atmosferycznych,
- odporne na odkształcanie się,
A dodatkowo:
- dostępne w różnych kolorach,
- łatwe w montażu,
- łatwe w pielęgnacji.
Jaki materiał jest najlepszy?
Najtańszym i jednocześnie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż rynien z PCV. Są to produkty ogólnodostępne, z powodzeniem można je kupić w sieciowych sklepach budowlanych. Decydując się na ten system odprowadzania wody, można się spodziewać, że rynny będą odporne na uderzenia i na zarysowania. Rynny z polichlorku winylu nie są podatne na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. W związku z tym nie ma potrzeby, by je dodatkowo zabezpieczać, co jest ich niewątpliwie dużą zaletą. Należy jednak pamiętać, że rynny z PCV rozszerzają się przy wysokiej temperaturze, przy niskiej z kolei mogą się kurczyć. W związku z tym konieczne jest ich odpowiednie ułożenie, czyli takie, podczas którego uwzględniać się będzie możliwe oddziaływanie materiału na różne wartości temperatury. W każdym razie montaż tego typu rynien nie jest skomplikowany.
Możliwe jest też wykonanie rynien z aluminium – droższe od tych z PCV, ale nieco trwalsze. Blacha aluminiowa pokrywana jest powłoką tworzywa sztucznego lub farbą, dzięki temu jest ona uodporniona na korozje. Poza tym rynny aluminiowe cechuje sztywność. Tego typu produkty dostępne są w różnych kolorach, między innymi możliwy jest zakup czerwonych, białych czy zielonych rynien. Decydując się na nie, warto zwrócić uwagę na grubość blachy – im jest grubsza, tym bardziej sztywna i trwała. Bardzo podobne cechy mają rynny stalowe. Są one trwałe, stosunkowo tanie, odporne na warunki atmosferyczne, nie pękają, odporne na wpływ temperatury, odporne na korozje, dostępne w różnych kolorach. Co jednak istotne, rynny wykonane ze stali muszą być odpowiednio pielęgnowane.
W hurtowniach pokryć dachowych znaleźć też można rynny miedziane, które mogą przetrwać nawet do 300 lat (przy czym innych rodzajów rynny mniej więcej od kilkudziesięciu lat do 100–120 lat, w zależności od cech konkretnego produktu). Ważne też, że miedziane rynny nie rdzewieją. Mają jednak dwie kluczowe wady: po latach zmieniają swój kolor na zielonkawy i są najdroższe ze wszystkich rynien. Dodatkowo nie są dobre do położenia na dachach pokrytych stalą bądź aluminium. Możliwy jest też montaż rynien z drewna, ale wybierają je głównie te osoby, dla których ważne jest, by były one elementem dekoracyjnym.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.