Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Żeby przeprowadzić różne, czasem bardzo szczegółowe, badania geotechniczne potrzeba użyć specjalistycznych urządzeń, jak wiertnice czy sondy. Co powinniśmy o nich wiedzieć?
Żeby przeprowadzić różne, czasem bardzo szczegółowe, badania geotechniczne potrzeba użyć specjalistycznych urządzeń, jak wiertnice czy sondy. Co powinniśmy o nich wiedzieć?
Sondy – aby dobrze zbadać grunt
Specyfika podłoża gruntowego bywa różna, dlatego nieoceniona jest tu pomoc sond. Pozwalają zbadać wybrane warstwy gleby, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie kluczowych informacji o tym, co najważniejsze, a więc o ich właściwościach mechanicznych. Na tej podstawie też jesteśmy w stanie wyznaczyć określone miejsca do dalszych prac terenowych. Sondowanie wymaga zaawansowanego sprzętu, dlatego też geotechnicy wykorzystują najczęściej dwa rodzaje sond – statyczne CPT (określane też jako sondy wciskane) oraz dynamiczne. Opiszmy teraz, czym wymienione urządzenia się charakteryzują.
Pierwsze z wymienionych, czyli sondy statyczne służą do mierzenia pomiaru oporu pod podstawą, ale też wzdłuż stożka wciskanego w grunt. To bardzo ważny pomiar, gdyż dzięki niemu można dokładnie sprawdzić i określić, jaki jest stopień plastyczności, zagęszczenia i wytrzymałości podłoża. Sondy dynamiczne zaś mają ogromny wpływ na to, że badania przeprowadza się szybciej, a wszelkie czynności są zautomatyzowane. Ma to jednocześnie przełożenie na dokładniejszą kontrolę przebiegu pomiarów.
Nie tylko sondy – poznajmy inne sprzęty geotechniczne
Nie ulega wątpliwości, że sondy są niezwykle ważnymi urządzeniami odpowiedzialnymi za wykonywanie pomiarów terenowych, jednakże podobne znaczenie ma też inny sprzęt geotechniczny. Bardzo istotne są wysokiej klasy wiertnice hydrauliczne, dzięki którym tworzy się otwory geologiczno-poszukiwawcze i to w skałach o różnym stopniu twardości. Zasilane agregatem o mocy od 45 do 90 kW i jednocześnie wzmocnione siłownikami, zapewniają regulację kąta ustawienia w wybranej płaszczyźnie. Nie bez znaczenia jest też to, że są bardzo łatwe w obsłudze, zwłaszcza gdy chcemy zmienić zakres chwytaka. Poza tym cechuje je też wytrzymała rama i modułowa konstrukcja.
Popularny sprzęt geotechniczny to również lekkie płyty dynamiczne służące do przeprowadzania prostych pomiarów. Dzieje się to za pomocą obciążania płyt. Na tej podstawie można odczytać, jaki jest poziom zagęszczenia podłoża. Przydają się szczególnie w dwóch przypadkach – przed wybudowaniem fundamentów budynków, ale też podczas kontroli warstw gruntu w wypełnianiach wykopów bądź nasypach.
Urządzenia laboratoryjne – kiedy się przydają?
Urządzenia wykorzystywane w terenie, czyli opisywane w poprzednich akapitach sondy, wiertnice hydrauliczne czy płyty dynamiczne, pozwalają wykonać niezbędne pomiary i zebrać próbki, które następnie trafiają do laboratorium, gdzie są analizowanie. Wykorzystuje się tu na przykład prasę Marshalla o stałej szybkości nacisku na konkretną próbkę, co pozwala zweryfikować wartość jej odkształceń. Urządzenia to przydaje się też do innych zadań, zwłaszcza do dokładnego opisu szczepności warstw, a także do przeprowadzania badań trójosiowych.
W laboratoriach używa się też innych urządzeń. Jednym z nich jest na przykład ubijak Proctora, który służy do tego, żeby oznaczać wilgotność i ciężar szkieletu gruntowego. Innym sprzętem jest aparat bezpośredniego ścinania oraz aparaty trójosiowe.
Podsumowując, sprzęt geotechniczny jest chętnie wykorzystywany przez specjalistów-geotechników, by zwiększyć poziom wiarygodności otrzymywanych informacji, ale też, żeby przyspieszyć wykonywane analizy. Wszystkie opisywane w artykule sprzęty pozwalają efektywnie wykonywać pomiary i poznawać specyfikę ich warstw.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.