Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Dobrej jakości stół spawalniczy zapewnia bezpieczeństwo i wydajność pracy. Jest także niezbędnym elementem w pracy każdego spawacza. Jakie parametry powinien mieć, aby spawanie było łatwe i komfortowe? Przeczytaj.
Stoły spawalnicze – jakie jest ich zadanie?
Stoły spawalnicze to niezbędne akcesorium w pracy spawacza. Umożliwiają one spawanie na poziomie pasa, co jest wygodne. Nie musisz się schylać, aby połączyć metalowe elementy. Powierzchnie stołów spawalniczych są stabilne, dzięki czemu możesz wykonać wiele precyzyjnych prac, na przykład takich jak pomiary. Oczywiście stoły spawalnicze mogą służyć także do innych celów – przechowywania narzędzi lub obróbki drewna.
Jak wybrać rozmiar stołu spawalniczego?
Do podstawowych prac spawalniczych wystarczą stoły spawalnicze o wymiarach 1200×1000 mm. Są one odpowiednie, aby wykonać na nich wiele projektów. Naturalnie, jeśli spawasz większe i dłuższe elementy, będziesz potrzebował większego stołu spawalniczego.
Wiele stołów spawalniczych można połączyć, tak aby stworzyć jeden duży blat roboczy. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w warsztatach lub wszędzie tam, gdzie pracuje więcej osób.
Za jakiego materiału powinny być wykonane stoły spawalnicze?
Stoły spawalnicze muszą być trwałe, zatem powinny być wykonane z nierdzewnego materiału stalowego. Spełnią swoją funkcję pod warunkiem, że do ich produkcji została wykorzystana wysokogatunkowa stal, najlepiej, aby miała ona grubość 8-12mm.
Musi być odporna na działanie wysokiej temperatury, korozję i rdzę.
Jeśli chodzi o wytrzymałość, warto pokusić się o kupno stołów spawalniczych ze stali węglowej – materiału bardzo wytrzymałego.
Kolejną kwestią są nogi stołów spawalniczych. Muszą one utrzymać ciężar powierzchni spawania i metali, nad którymi pracujesz. Powinny one być wykonane z profilu 60x60mm, tak, aby zapewniały solidną podstawę i umożliwiały przenoszenie większych obciążeń. Nośność takiej stopy to 250 kg/nogę.
Cięższe czy lżejsze stoły spawalnicze – które lepiej wybrać?
Wiele zależy od rodzaju wykonywanych przez Ciebie prac i od ciężaru spawanego materiału. Jeśli zazwyczaj spawasz ciężkie elementy, wybierz wytrzymały stół spawalniczy z grubszymi nogami. Zapewni Ci nie tylko większy komfort pracy, ale i większą stabilność.
Dla hobbysty wystarczający może okazać się stół lżejszy.
Nie wszyscy spawacze mają miejsce, aby postawić duży stół. Dlatego dobrą opcją może okazać się stół spawalniczy składany (przenośny z parą kółek). Możesz go przenosić na dowolne miejsce i składać po skończonej pracy- stoły modułowe.
Stoły spawalnicze a sposób spawania
Częścią sztuki spawalniczej jest łączenie metalowych materiałów pod kątem prostym. Jednak może to okazać się niemożliwe, jeśli nie dysponujesz odpowiednim sprzętem. Dlatego właśnie stoły spawalnicze powinny mieć funkcję wyrównywania. Polega ona na ustawianiu przedmiotów w odpowiedniej pozycji i zaciskaniu ich tak, aby nie poruszały się podczas pracy. Odpowiednio dobrane akcesoria spawalnicze umożliwiają spawanie:
- pod kątem 90 stopni,
- złączy krzyżowych,
- złączy taśmowych,
- złączy doczołowych,
- złączy zakładkowych,
- złączy krawędziowych.
Jak widzisz, dobór odpowiedniego stołu spawalniczego jest kwestią nadrzędną. Bez niego praca jest mało komfortowa i mało wydajna. Oczywiście nie bez znaczenia jest tu bezpieczeństwo i szybkość wykonywania spawów. Solidne akcesorium zapewnia jedno i drugie.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.