Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Staw na własnej działce może być ciekawą atrakcją. Sprawdź, gdzie najlepiej go usytuować i jakich formalności prawnych należy dopełnić. Ponadto z artykułu dowiesz się o najważniejszych aspektach budowy zbiornika oraz poznasz koszt wykonania usługi.
Czy na wykopanie stawu potrzebne jest pozwolenie?
Stawy rybne i zbiorniki, które przeznaczone są do rekreacji bądź oczyszczania ścieków to urządzenia wodne (art. 9 ust. 1 pkt 19 lit c) zgodnie z Prawem Wodnym (Dz.U.2005 Nr 239, poz. 2019). Na wykopanie stawu wymagane są odpowiednio: zgłoszenie wodnoprawne, pozwolenie, a nawet decyzja środowiskowa. W jakich przypadkach i gdzie należy złożyć odpowiednie dokumenty?
-
Zgłoszenie wodnoprawne
Jest wymagane w przypadku wykopania stawu o powierzchni do jednego hektara i głębokości do trzech metrów. Dodatkowo należy dołączyć mapkę z lokalizacją stawu. Takie informacje należy zgłosić w nadzorze wodnym właściwemu miejscowo bądź najbliższemu dla docelowego korzystania z usług wodnych. Aby zbiornik był zgodny z prawem, należy usytuować go tylko na gruncie rolnym, jego powierzchnia nie może wykraczać poza granice działki, a napełnienie musi powstać na skutek wód opadowych, roztopowych lub podziemnych. Nie może zostać on napełniony sztucznie.
-
Pozwolenie wodnoprawne
Pozwolenie wodnoprawne koniecznie jest w przypadku zbiornika o powierzchni ponad jednego hektara oraz gdzie głębokość sięga powyżej trzech metrów. Wniosek składa się w nadzorze wodnym Wód Polskich właściwym miejscowo. Dokumenty, które są wymagane to operat wodnoprawny, wypisy z rejestru gruntów lub uproszczone wypisy z rejestru gruntów dla nieruchomości położonych w okolicy docelowego korzystania z wód, w sytuacji piętrzenia wód powierzchniowych budowlą piętrzącą o wysokości piętrzenia powyżej jednego metra – projekt instrukcji gospodarowania wodą, w przypadku wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych, które zawierają substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska. Czasem nadzór wodny wymaga dodatkowych dokumentów: decyzję środowiskową, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ocenę wodnoprawną, a także dokumentację hydrogeologiczną w kwestii poboru wód podziemnych.
Wykopanie stawu bez zgłoszenia – co może nas spotkać?
W sytuacji, gdy pominęliśmy zasady i wykopaliśmy staw bez głoszenia czy pozwolenia wodnoprawnego, możemy ubiegać się o legalizację. Niestety są to o wiele większe koszty i wynoszą ponad 4 tysiące złotych. Warto zaznaczyć, że postępowanie zgodnie z prawem i właściwe zgłoszenie kosztuje w granicy 90 złotych, a pozwolenie ponad 220 złotych.
Wykopanie stawu- o czym należy pamiętać?
Budowę stawu najlepiej rozpocząć jesienią, z uwagi na niższy poziom wód gruntowych. Idealne położenie stawu to nieopodal rzeki bądź innego zbiornika, aby skutecznie nawadniało staw. Warto usytuować go tam, gdzie z chęcią spędzamy czas. Jeśli będzie to teren, gdzie rosną drzewa, będą spadały liście i zaśmiecą wodę. Gdy zależy nam na atrakcyjnym zbiorniku wodnym warto wynająć profesjonalną firmę zajmującą się robotami ziemnymi. Roboty Ziemne Szczucki z Gdańska posiadają odpowiedni sprzęt budowalny, dzięki któremu inwestycja przebiegnie bezproblemowo. Czy warto posiadać projekt stawu? Oczywiście, wtedy wiemy jak będzie się prezentował, poznamy jego kształt, wymiary i dokładną lokalizację. Z realizacją inwestycji poradzą sobie eksperci rozpoczynając prace od środka zbiornika, powoli przesuwając się do linii brzegowej. W zależności od projektu czy indywidualnych ustaleń z inwestorem, materiał z wykopu pozostaje na miejscu budowy lub następuje jego zutylizowanie.
Koszt wykopania stawu
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi związanej z kosztem wykopania stawu. Cena zależna będzie od powierzchni oraz głębokości zbiornika. Im staw większy, tym cena będzie wzrastać. Ważną rolę odgrywa również utylizacja ziemi z wykopu. Jeśli pozostanie na terenie właściciela, koszt będzie mniejszy.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy z wykopaniem stawu? Poznaj ofertę firmy Szczucki zajmującej się robotami ziemnymi w Gdańsku.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.