Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Inwestorzy czy też deweloperzy, którzy decydują się na zakup działki oraz chcą wybudować obiekt na danym terenie, powinni przede wszystkim sprawdzić nośność podłoża. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku bezpiecznego użytkowania danego budynku. Grunty słabonośne doprowadzają do bardzo szybkiego osiadania budynku, co w efekcie może prowadzić do pojawienia się wewnątrz domu lub mieszkania niebezpiecznych pęknięć. W jaki sposób można wzmocnić grunt, aby nadawał się do budowy? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Wzmocnienie gruntu
Aby móc wybudować dom lub inny obiekt inżynierski na gruncie słabonośnym, należy docelowo wzmocnić i poprawić jego nośność. Trzeba jednak pamiętać, że poprawne dobranie metody wzmacniającej podłoże jest kluczowe w przypadku każdej inwestycji. Zanim przejdzie się do wybrania konkretnej techniki, należy przede wszystkim przeanalizować warunki gruntowo-wodne. Do czynności tych można zaliczyć między innymi sprawdzenie stanu i rodzaju gruntu, poziomu zwierciadła wody gruntowej, a także rozpoznanie różnych, nietypowych zjawisk geologicznych, które pojawiają się na danym obszarze.
Wzmacnianie gruntu – komu zlecić?
Warto podkreślić, że wzmacnianiem gruntu powinny zająć się firmy, które od wielu lat działają w branży, a także zatrudniają szereg fachowców. Specjaliści ci powinni być w stanie przeprowadzić wszystkie potrzebne badania, a także dobrać odpowiednią metodę. Szczególnie polecamy usługi firmy Menard. Przedsiębiorstwo stosuje zróżnicowane techniki wzmacniania gruntu. Poniżej przedstawimy kilka wybranych propozycji.
Wybrane metody wzmacniania gruntu
- Solidyfikacja MS – stabilizacja gruntu masowa MS. Technika ta spopularyzowana jest przede wszystkim w Skandynawii. Jej zadaniem jest wzmocnienie gruntu poprzez zmieszanie go z odpowiednim czynnikiem wiążącym, na przykład cementem lub też popiołem.
- Dynamiczne zagęszczenie DC – metoda ta nazywana jest również konsolidacją dynamiczną, została wynaleziona i wdrożona przez firmę Menard. Słabonośny grunt jest ulepszany za pomocą uderzeń o dużej energii. W wyniku fali uderzeniowej ziemia ulega zagęszczeniu.
- Wibroflotacja VF – popularna metoda wzmacniania gruntu nazywana również wibrokompakcją. Polega na wywoływaniu zmiany układu ziaren pod wpływem drgań cyklicznych. Efektem jest między innymi zmniejszenie objętości porów. Metoda ta znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w przypadku gruntów niespoistych, ale również na gruntach wyłożonych żwirem, pospółką czy w przypadku odpadów kopalnianych.
Wzmocnienie gruntu jest jedną z najważniejszych prac, jaką należy wykonać tuż przed podjęciem decyzji o budowie obiektu. Niestety, stawianie budynku na gruntach niespoistych może doprowadzić do osiadania konstrukcji, a także do między innymi pękania jej ścian. Szczególnie polecamy metody wzmacniania gruntu stosowane przez firmę Menard. Przedsiębiorstwo to działa od wielu lat w branży i zatrudnia szereg fachowców, którzy w kompleksowy sposób przeprowadzą wszystkie, niezbędne prace potrzebne do wzmocnienia gruntu.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.