Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Podesty serwisowe są normalizowane według normy PN-EN ISO 14122, która wymaga od projektantów odpowiedniego podejścia już na etapie opracowywania koncepcji takiej konstrukcji. Aby jej użytkowanie było bezpieczne przy jednoczesnym zoptymalizowaniu masy, konieczne jest przeprowadzenie analizy wytrzymałościowej oraz zastosowanie odpowiednich elementów montażowych. Podesty techniczne projektowane i wykonywane są dla różnych zastosowań, w tym linii produkcyjnych czy konkretnych urządzeń.
Elementy konstrukcyjne
Montaż podestu serwisowego może składać się z kilku różnych elementów, w zależności od specyfikacji projektu i potrzeb użytkowników. Rama najczęściej powstaje ze stali, aluminium lub drewna, zależnie od wymagań względem wytrzymałości i odporności na warunki atmosferyczne. Podesty z krat pomostowych są też wyposażane w poręcze, które zapewniają stabilność i bezpieczeństwo. Schody umożliwiają wejście na podest i zwykle są wykonane z materiału odpornego na ścieranie i użytkowanie. Ważnym elementem jest płyta podłogowa, pozwalająca na uzyskanie stabilnej i antypoślizgowej powierzchni do pracy. Nie bez znaczenia pozostaje obecność barierek, balustrad, siatek lub innych form ochrony. Poszczególne części podestu wymagają odpowiedniego doboru, a następnie zamontowania.
Wymagania dla podestów serwisowych
Każdy podest techniczny musi przede wszystkim zapewniać pracownikom właściwą asekurację podczas wykonywania różnych obowiązków, w tym działań związanych z serwisowaniem. Ich konstrukcja musi być wytrzymała, a zarazem wystarczająco lekka dla spełnienia wymogów normy europejskiej. Nie bez znaczenia pozostaje łatwość montażu oraz pewność uzyskania swobody dostępu do obszaru roboczego. Podesty często muszą być też integrowane z innymi środkami dostępu, takimi jak platformy serwisowe, przejścia techniczne, schody, drabiny, schody drabinowe czy balustrady. Ważnym etapem ich projektowania jest ustalenie nośności. Odbywa się to poprzez oszacowanie liczby pracowników korzystających jednocześnie z danego podestu, a także określenie listy planowo używanych narzędzi i części zamiennych. Nie bez znaczenia pozostaje rozkład masy oraz koncentracja obciążeń.
Odpowiedni system montażowy
Podobnie jak przejścia techniczne czy platformy serwisowe, podesty robocze wymagają umiejętnego zaprojektowania oraz doboru odpowiedniego elastycznego systemu montażowego. W dużej mierze wynika to z konieczności uzyskania łatwego dostępu do instalacji i urządzeń, które zostały postawione już wcześniej. Opracowując podesty czy przejścia serwisowe, warto więc skorzystać z oferty Sikla. Firma ta jest dostawcą różnych zamocowań, a także wspiera klientów już na etapie projektowania. Wybrane elementy systemu montażowego powinny posiadać wysoką klasę antykorozyjną, a także spełniać wymagania norm. Do najczęściej spotkanych rozwiązań należą podesty z krat Wema, jednak dostępne są także inne możliwości. Powierzchnię mogą stanowić chociażby płyty drewniane, ryflowane blachy czy kraty z GRP i TSW.
Dopasowanie do projektu
Podesty serwisowe muszą nie tylko prawidłowo przenosić obciążenia, ale też dysponować odpowiednio dobranymi głębokościami czy kątami schodów. Nie bez znaczenia pozostają dodatkowe usprawnienia, które podnoszą bezpieczeństwo użytkowania. Praktycznym rozwiązaniem są antypoślizgowe podesty z kraty Wema, poprawnie zamontowane bortnice czy ciągłe pochwyty barierek bez otworów. Podesty techniczne nierzadko stanowią integralny element konstrukcyjny central wentylacyjnych lub zamocowań do rur, a także umieszczane są bezpośrednio przy urządzeniach. Ich lokalizacja powinna zapewniać użytkownikom możliwość pracy w ergonomicznej pozycji i na bezpiecznej wysokości, a także gwarantować bezproblemową realizację działań związanych z eksploatacją i konserwacją rurociągów, armatury czy maszyn.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.