Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Pomimo tego, że laboratorium drogowe działa już od dosyć dawna, to wciąż wiele osób ma trudności z określeniem, czym dokładnie się zajmuje i komu świadczy swoje usługi. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, który dostarczy najważniejszych informacji o laboratorium drogowym.
Czym jest laboratorium drogowe?
Realizacja inwestycji drogowych wcale nie jest taka prosta, jak by się mogło wydawać. Trzeba dopilnować, aby wszystkie inwestycje były na jak najwyższym poziomie, a przy tym zgodne z zasadami bezpieczeństwa oraz z wymogami dotyczącymi ochrony środowiska.
Widząc ogromne trudności firm zajmujących się wykonywaniem inwestycji drogowych, zaczęły się tworzyć specjalistyczne firmy chcące zapewnić swoje profesjonalne wsparcie. Właśnie taką jest laboratorium drogowe, czyli instytucja, która zajmuje się kontrolą jakości materiałów używanych do budowy i utrzymania dróg.
W laboratorium drogowym znajdziemy samych wykwalifikowanych fachowców, którzy doskonale znają się na swojej pracy, mają szeroką wiedzę, odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie. Co więcej, korzystają z bardzo nowoczesnego sprzętu, co oznacza, że są bardzo dobrze przygotowani do tego, aby nieść pomoc firmom wykonującym inwestycje drogowe.
Czym zajmuje się laboratorium drogowe?
Laboratorium drogowe oferuje bardzo szeroki zakres usług, co oznacza, że każdy może liczyć na pełne wsparcie na każdym etapie inwestycji. Fachowcy mogą zająć się badaniem gruntu, który ma być przeznaczony do budowy jezdni.
Materiał, z którego wykonuje się drogi, w dużej mierze wpływa na jej jakość, jak również na komfort jazdy, czy bezpieczeństwo w czasie użytkowania. Jeśli materiał zostanie wcześniej zweryfikowany przez laboratorium drogowe, to można uniknąć wielu nieprzyjemności, w tym również sprawić, że dana nawierzchnia będzie dobrze sprawdzała się w danym w miejscu. Laboratorium drogowe przeprowadza prace z zakresu badania i analizy asfaltów, mieszanek mineralno-asfaltowych, betonów, kruszyw, materiałów wiążących i wielu innych.
Na tym jednak zakres usług laboratorium drogowego się nie kończy, ponieważ inwestorzy, jak i wykonawcy dróg mogą liczyć na diagnostykę istniejących nawierzchni drogowych. Takie usługi przydają się wtedy, gdy rozważany jest remont istniejącej już drogi. Fachowcy, bazując na swojej wiedzy oraz doświadczeniu przeprowadzą ocenę aktualnego stanu nawierzchni, oraz opracują program, który pozwoli bez przeszkód wykonać naprawę.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Firma Geologiczna Felkel & Guś Sp. z o.o.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.