Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Dlaczego odpowietrza się hydrofory, kiedy trzeba to robić i jakie powinno być w nich ciśnienie? Pompy hydroforowe nie sprawiają większego problemu, bo cechuje je bezawaryjne działanie oraz prosta konstrukcja. Są jednak rzeczy, które powinien wiedzieć każdy właściciel tego rozwiązania.
Konkurencja dla pompy głębinowej i ogromnego zbiornika hydroforowego jest stosunkowo tania, a do tego cechuje ją powszechność, funkcjonalność i ogromna różnorodność. Zapowietrzenia i nieodpowiednie ciśnienie mogą jednak sprawić Ci sporo kłopotów, powinieneś więc je regularnie kontrolować, by zwiększyć żywotność pompy.
Dlaczego trzeba odpowietrzać hydrofory?
Zastanawiasz się, jak odpowietrzyć hydrofor i dlaczego w ogóle warto to robić? Zestawy hydroforowe, które składają się z osprzętu (np. wyłącznika ciśnieniowego, złącza itp.), zbiornika i pompy, w teorii powinny być całkowicie szczelne. W praktyce jednak czasem nawet już po kilku miesiącach działania zauważalne są pierwsze oznaki zapowietrzenia.
Występować one mogą niezależnie od tego, jaka jest pojemność zbiornika czy miejsca instalacji wodociągowej. Sytuacja ta charakteryzuje się przede wszystkim niskim ciśnieniem czystej wody, co może zdecydowanie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zdecydowanie głośniejsza jest też praca pompy tłoczącej, a zużycie energii staje się wyższe, co jest już bardzo poważnym problemem. W takiej sytuacji pompa hydroforowa musi zostać skutecznie i sprawnie odpowietrzona, by znów mogła pracować prawidłowo i bez zarzutu.
Zestaw hydroforowy – sprawdzanie ciśnienia
Hydrofory muszą mieć także sprawdzane ciśnienie, które jest niezbędne do ich odpowiedniej pracy. Ta czynność konserwacyjna pozwoli Ci cieszyć się zestawem nawet przez wiele lat, bez potrzeby jego naprawy czy serwisowania. Zastanawiasz się, jakie ciśnienie w hydroforze jest odpowiednie? W każdym przypadku określa to producent. Zazwyczaj natomiast jest to:
- 1,5 bara (zbiorniki 24-100 litrów);
- 2,5 bara (zbiorniki 150-500 litrów);
- 1,6-2,2 bara (zbiorniki ocynkowane).
Jeśli ciśnienie w hydroforze nie jest prawidłowe, uniemożliwia ono prawidłową pracę całego urządzenia. W wyniku takiej sytuacji może dochodzić np. do niepotrzebnego, zbyt częstego załączania się, a to z kolei wpłynie na jego szybszą eksploatację. Takiej sytuacji można uniknąć, regularnie kontrolując ciśnienie i – według potrzeb – uzupełniając lub odpowietrzając zbiornik.
Po dokonaniu korekty pamiętaj zawsze, by ponownie sprawdzić ciśnienie. Zwróć także uwagę na to, czy wentyl jest szczelny i odpowiednio spełnia swoją funkcję.
Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.