Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wykonanie izolacji jest standardowym etapem w trakcie każdej budowy lub też remontu. Do tego celu używa się wielu rozmaitych materiałów, zależnie od naszych potrzeb, wymagań lub możliwości finansowych. Jednym z takich produktów są masy bitumiczne – uniwersalna i praktyczna substancja izolacyjna. Producenci proponują masy bitumiczne w różnych odmianach, których składy skomponowane są pod kątem najróżniejszych zastosowań. Materiał ten jest niezwykle popularnym rodzajem hydroizolatora, z uwagi na łatwość aplikacji na zabezpieczane powierzchnie.
W jakim celu stosuje się masy bitumiczne?
Solidnie zabezpieczone pokrycie dachowe, a także właściwie wykonana izolacja ścian i fundamentów, pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania i eksploatacji jako takiej. Natomiast nieszczelności, zarówno w dachu, jak i na murach, są powodem zawilgocenia oraz braku komfortu cieplnego, ponieważ latem przenika dużo więcej ciepła, a zimą trudno jest nagrzać nieszczelne i wilgotne pomieszczenie. Dlatego właśnie tak bardzo istotny jest wybór materiałów hydroizolacyjnych, które będą właściwie dobrane do elementu budynku narażonego na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wszystkie błędy popełnione na etapie wykonywania izolacji będą mieć negatywne konsekwencje dla budynku oraz jego mieszkańców. Warto więc zastanowić się nad wyborem najlepszego produktu, który będzie adekwatny do naszych wymagań.
Czym są i jak działają masy bitumiczne?
Z definicji dowiadujemy się, że masy bitumiczne są mieszanką kruszyw, lepiszcza i rozmaitych wypełniaczy, a obecnie uzupełnia się je środkami adhezyjnymi. Substancje te skutecznie zabezpieczają przed działaniem wody i są świetną alternatywą dla papy, membran oraz folii, które również stosuje się w celach izolacyjnych. Zastosowanie środków adhezyjnych, jako dodatku do masy bitumicznej, zwiększa ich przyczepność do zabezpieczanej powierzchni, a syntetyczny kauczuk zwiększa elastyczność izolatora i pozwala na zastosowanie dla powierzchni pracujących, narażonych na pękanie. Zwykle korzysta się z mas bitumicznych w celu wykonania pionowych izolacji przeciwwilgociowych, czasem do realizacji izolacji przeciwwodnych.
Mnogość wyboru
Istnieją również masy bitumiczne, które nie zawierają rozpuszczalników. Znajdują one zastosowanie jako mocowanie styropianu, który z kolei ma izolować fundamenty przed utratą ciepła. Masy bitumiczne pozwalają też wykonywać zabezpieczenie przed wilgocią ścian i posadzek garażowych, piwnicznych, ale też balkonów i tarasów. Zazwyczaj spotykamy w sklepach masy jednoskładnikowe, ale dostępne są również masy, które należy odpowiednio przygotować, mieszając w określonych proporcjach dwa składniki.
Korzyści, jakie wynikają z zastosowania masy bitumicznej, to m.in.: odporność na deszcz, przenoszenie rys oraz pęknięć, możliwość zastosowania nawet na wilgotnym podłożu bez konieczności jego osuszania, brak połączeń (bezspoinowość), skuteczność i łatwość łączenia izolacji na drobnych elementach oraz praktycznie nieosiągalne przy zastosowaniu innych hydroizolatorów uniemożliwienie podsiąkania wody.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.