Odpowiednio ułożone, zaimpregnowane i pielęgnowane pokrycie dachowe stanowi wizytówkę domu na długie lata użytkowania. Dach jest nie tylko ozdobą obiektu mieszkalnego. Przede wszystkim spełnia funkcje praktyczne – chroni wszystko to, co znajduje się pod nim, zapobiega ucieczce ciepła, nadmiernemu nagrzewaniu w porze letniej i przedostawaniu się wilgoci w okresie jesienno-zimowym. Nadchodząca wiosna to czas na porządki w przydomowym ogrodzie, lecz również na dachu, który wymaga czyszczenia. O czym warto pamiętać podczas jego przygotowania na sezon wiosna-lato?
Czyszczenie wiosną – odpowiednia pora ma znaczenie
Dlaczego zaleca się czyszczenie dachu wiosną? Ponieważ zima to najtrudniejszy czas dla każdego pokrycia dachowego. Nawet regularnie pielęgnowany, czyszczony i kontrolowany pod względem stanu technicznego dach w zimie jest narażony głównie na działanie niszczącej wilgoci. Im dłużej zaś pokrycie nie było malowane, czyszczone czy naprawiane, tym zwiększa się ryzyko powstawania uszkodzeń, które uwidaczniają się po zimowym okresie.
Wiosną, kiedy to nie zagraża obiektowi mróz i opady śniegu, można się przyjrzeć ewentualnym uszkodzeniom, ogniskom rdzy czy pojawiającym się mchom i grzybom. Ich dokładne zlokalizowanie jest niezbędne, aby dokładnie oczyścić dach i zapobiec dalszym niszczycielskim działaniom warunków atmosferycznych.
O tym, dlaczego konserwacja dachu jest tak ważna i jak przeprowadzić ją właściwie, można się dowiedzieć pod adresem https://www.grupabiotop.pl/kategoria/konserwacja-dachu/.
Czego się spodziewać po zimie?
Dachówka, niezależnie od jej rodzaju, po zimie może być zajęta nie tylko przez rdzę czy mech i grzyby. Zalegający przez zimę śnieg sprawia, że pokrycie przez długi czas zmaga się z wilgocią, a ta bardzo łatwo wnika w dachówki, szczególnie blaszane, o nierównej powierzchni. Pojawiający się mróz doprowadza do rozsadzania dachówek lub ich pękania.
Po zimie może się również okazać, że zaczyna się łuszczyć warstwa farby, która poza walorami estetycznymi spełnia funkcje ochronne. Na koniec zaś można się spodziewać typowych zabrudzeń, chociażby z sadzy i osadów emisyjnych. Te ostatnie są równie niebezpieczne dla dachu, co wilgoć, ponieważ pod wpływem działania silnego promieniowania słonecznego dochodzi do pękania farby. Znacząco zwiększa się zatem ryzyko korozji dachówek.
Wymiana czy czyszczenie dachu?
Wymiana pokrycia dachowego jest niezwykle kosztowna. Na taką realizację trzeba się decydować wtedy, gdy spora część dachówek została znacząco uszkodzona i naprawa jest właściwie niemożliwa do przeprowadzenia.
Gdy w grę wchodzą niewielkie uszkodzenia, ubytki w farbie czy powierzchowne zabrudzenia, jak wspomniana sadza, wystarczy profesjonalnie przeprowadzone czyszczenie dachu, oczywiście po uprzedniej naprawie lub wymianie tych dachówek, które tego wymagają.
Czyszczenie dachów oferowane przez wyspecjalizowane ekipy to usługa, na którą warto postawić. Samodzielnie podejmowane działania są czasochłonne, niekoniecznie przynoszące oszczędności, za to źle wykonane zabiegi pielęgnacyjne mogą być opłakane w skutkach. Powierzenie tego zadania fachowcom to gwarancja sprawnie, dokładnie i bezpiecznie przeprowadzonego czyszczenia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.