Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Prawdopodobnie każdy kojarzy drobniutkie, białe kwiatuszki, które pojawiają się jako uzupełnienie w większości kompozycji florystycznych. To właśnie gipsówka wiechowata, znana również pod nazwą łyszczec wiechowaty – szalenie ozdobna bylina, będąca krewną goździka. Planujesz hodowlę gipsówki w swoim ogrodzie? Sprawdź, co musisz wiedzieć o jej uprawie.
Gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata) jest gatunkiem, który naturalnie występuje w południowo-wschodniej i środkowej Europie oraz Azji. Warto podkreślić, że w Polsce dziko rosnąca gipsówka objęta jest ochroną. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać ten gatunek we własnym ogrodzie, dlatego, z roku na rok, odnotowuje się coraz większy wzrost popularności tej wdzięcznej rośliny.
Właściciele ogrodów i hodowcy gipsówki doceniają ją głównie za jej walory wizualne. Roślina rośnie na wysokość do 1 metra, a jej wzniesiony pokrój i rozgałęzione pędy pokryte lancetowatymi liśćmi, stanowią idealne tło dla setek drobnych kwiatuszków osadzonych na długich szypułkach. Jedna roślina może ich rozwinąć nawet tysiąc! To właśnie wspomniane kwiaty uzupełniają bukiety, ale równie dobrze sprawdzają się w zasuszonych kompozycjach. Szczególnie efektowne są odmiany pełnokwiatowe.
Gipsówka wiechowata – uprawa i pielęgnacja
Jeśli zastanawiasz się nad uprawą gipsówki, z pewnością ucieszy Cię fakt, że jest to roślina bardzo odporna na zimowe mrozy. Co więcej, kwitnie przez cały sezon letni, dlatego będzie atrakcyjnym i praktycznie stałym uzupełnieniem aranżacji ogrodu.
Gipsówka wiechowata preferuje stanowiska bardzo dobrze nasłonecznione. Posadzenie jej w cieniu odbije się na kwitnieniu, które będzie zdecydowanie mniej obfite. Podłoże dla rośliny nie powinno być zbyt suche, ale musi być dobrze przepuszczalne. Dobrym wyborem dla gipsówki jest podłoże piaszczysto-gliniaste o wysokim pH. Gatunek nie toleruje terenów gliniastych i podmokłych, w których występują częste zastoje wody.
Dobra informacja to taka, że łyszczec jest rośliną bardzo tolerancyjną i nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewanie powinno być umiarkowane, w porze deszczowej można je zupełnie ograniczyć. Podobnie jak nawożenie. Gipsówce wystarczy sporadyczne nawożenie preparatem zawierającym wapń. W tym celu zalecane są środki długo działające lub nawożenie organiczne. Gatunek ten nie jest również podatny na choroby i szkodniki. Największym zagrożeniem gipsówki jest ślimak, dlatego należy obserwować uprawę i w razie konieczności szybko reagować.
Gipsówka wiechowata może być rozmnażana na dwa sposoby – poprzez wysiew do skrzynek na przełomie kwietnia i maja oraz sadzonki korzeniowe. Ponieważ pierwszy z nich jest bardziej pracochłonny, hodowcy korzystają najczęściej z sadzonek, które można umieścić w gruncie wiosną (marzec-maj) oraz jesienią (październik-listopad). Sadząc gipsówkę, należy pamiętać o sporym przyroście rośliny. Zalecana odległość pomiędzy kolejnymi sadzonkami powinna wynosić ok. 50 cm.
Nasiona gipsówki wiechowatej kupisz w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol https://florexpol.eu/, który od ponad trzech dekad zaopatruje swoich klientów w rośliny, środki ochrony, akcesoria dekoracyjne oraz narzędzia ogrodnicze.
Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.