Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Awaria instalacji wodnej, wypadek u sąsiada czy też, w przypadku samodzielnego domu, obfite opady deszczu – to przyczyny zalania mieszkania. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie osuszania, aby zapobiec rozwojowi grzyba i zniszczeniu konstrukcji budynku. Niestety często po osuszeniu pozostaje w mieszkaniu przykry zapach. Jak sobie z nim poradzić? Odpowiedzią jest ozonowanie.
Czym jest ozonowanie?
Proces ozonowania polega na emisji w powietrze lub na powierzchnię cząsteczek ozonu. Służy do tego specjalne urządzenie nazywane generatorem ozonu. Sprzęt wykorzystuje tlen zawarty w powietrzu, rozbijając jego cząsteczki na dwie części. Tym samym ozon to tak naprawdę jednoatomowy tlen. Dzięki zdolności do łączenia się z innymi cząstkami, ozon znajduje szereg zastosowań. Wykorzystuje się go między innymi do odkażania powierzchni, ponieważ doskonale radzi sobie z bakteriami i wirusami. W takich przypadkach ozon jest aplikowany na powierzchnię. Jednak za przyjemne i nieprzyjemne zapachy również odpowiadają rozmaite cząsteczki, te jednak unoszą się w powietrzu. Poprawnie przeprowadzone ozonowanie, tym razem nakierowane na powietrze a nie powierzchnię, umożliwia usunięcie wszystkich tych cząsteczek, gwarantując świeżość powietrza. Co więcej, ozon na pewien czas pozostawia w powietrzu przyjemny zapach, niemal identyczny jak woń unosząca się po burzy.
Czy ozonowanie jest bezpieczne?
Wiele osób zastanawia się, czy ozonowanie jest zabiegiem bezpiecznym dla człowieka. Warto zauważyć, że w dużym stężeniu ozon może być szkodliwy. Jednak w przypadku pozbywania się przykrych zapachów ilość niezbędna do uzyskania pożądanych efektów nie jest duża. Poza tym po wykonaniu zabiegu wietrzy się pomieszczenie przez około 30-40 minut. Wykonanie tych czynności jest gwarancją, że ozon nie wyrządzi nikomu krzywdy. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu roślin i pożywienia na czas wykonywania ozonowania. Można je przykryć folią, a najlepiej wynieść do innego pomieszczenia.
Źródło zdjęcia Prawny z Pixabay
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.