Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Ogród japoński to tak naprawdę pełnowartościowy krajobraz w mniejszym wydaniu. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się być całkowicie naturalny, to jednak warto wiedzieć, że każdy jego skrawek jest zaprojektowany według ustalonych zasad. Czym charakteryzują się ogrody japońskie i przede wszystkim, na jaką roślinność w nich postawić? Zajrzyj do naszego artykułu i dowiedz się więcej!
Ogród w stylu japońskim – czym się charakteryzuje?
Japoński ogród najlepiej określić miejscem, które naśladuje naturę. Powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby wydawał się już istnieć przez bardzo długi czas. Każdy z jego elementów ma symboliczne znaczenie – przy tym ogrodzie nic nie jest dziełem przypadku.
Symbole ogrodu japońskiego
- Kamienie – oznaczają niezmienność i wieczność. Ważne jest, aby każdy z nich miał podobny kształt, formę jak i fakturę. Zachowane w takiej samej pozycji jak w naturze sprawiają wrażenie, że były w ogrodzie od początku jego istnienia.
- Woda – symbolizuje życie i wnosi do ogrodu japońskiego dynamikę ruch. Niekiedy zastępuje się ją nieregularną plamą jasnego żwiru.
- Rośliny – są bardzo ważnym elementem w ogrodzie japońskim. Dopełniają go, a ich wybór jest ściśle określony. Najważniejsze są rośliny zimozielone, które symbolizują długowieczność.
Zastanawiasz się, jakie rośliny do ogrodu japońskiego wybrać? Ułatwimy Ci to zadanie!
Ogród japoński rośliny, na które warto postawić
Tak naprawdę ogród japoński nie może obyć się bez drzew – zarówno w Japonii, jak i Europie. Należy jednak pamiętać, że nie powinno być ich za dużo. Najczęstszym wyborem jest od jednego do trzech. Szczególnie lubiane są:
- wiśnia japońska,
- śliwa japońska,
- sosny,
- klon palmowy,
- miłorząb japoński,
- świerki.
Jeśli jednak nie masz możliwości posadzenia tak dużych drzew, to śmiało możesz sięgnąć po sosnę japońską bonsai i inne małe rośliny. Odpowiednio pielęgnowane i przycięte krzewy także mogą stworzyć ogród japoński. Ich przykładem są:
- azalia japońska,
- pieris japoński,
- różanecznik,
- bez,
- piwonia,
- a nawet kalina.
Należy pamiętać o tym, aby rośliny kwiatowe sadzić dość oszczędnie – najważniejsze jest zachowanie zieleni. Można przy tym postawić na mech, który tworzy się w sposób naturalny na kamieniach poddanych na działania czynników atmosferycznych. Warto wiedzieć, że trawa i właśnie mech są podstawową roślinnością w ogrodach japońskich.
Zimozielone krzewy powinny być spójne z kwitnącymi w ogrodzie drzewami lub innymi krzewami – ogród japoński musi być zaprojektowany tak, aby o każdej porze roku mógł zaoferować jak najwięcej.
Ponadto dla podkreślenia krawędzi wodnych lub żwirowych, płotu lub tarasu stosuje się takie rośliny jak:
- bambus,
- kostrzewa,
- trzcina,
- różnego rodzaju paprocie,
- czy trawy.
Ogród japoński – zakup roślin i ich posadzenie
W zależności od budżetu, jakim dysponujemy należy wybrać odpowiednie gatunki roślin. Przed ich zakupem warto uwzględnić położenie ogrodu – w pełnym słońcu, czy może w półcieniu. Dopiero wtedy przyjdzie pora na posadzenie roślin według ustalonego planu. Ciesz się wymarzonym japońskim ogrodem, który przyniesie Ci pełnię harmonii i spokoju.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.